Haber Başlığı

İşte şeftalilerin 10 şaşırtıcı sağlık faydası ve kullanımı.

1. Besin Maddeleri ve Antioksidanlarla Paketlenmiş

Şeftali birçok vitamin, mineral ve faydalı bitki bileşikleri açısından zengindir.  Şeftali ayrıca daha az miktarda magnezyum , fosfor, demir ve bazı B vitaminleri sunar. Ek olarak, antioksidanlarla doludur, yaşlanmaya ve hastalığa karşı korumaya yardımcı olan faydalı bitki bileşikleri vardır. Meyve ne kadar taze ve olgunsa, içerdiği antioksidanlar o kadar fazladır.

2. Sindirime Yardımcı Olabilir

Şeftali sağlıklı sindirime katkıda bulunabilir. Bir orta boy meyve, yaklaşık 2 gram lif sağlar; bunların yarısı çözünür lif, diğer yarısı ise çözünmezdir.. Çözünmeyen lif, dışkınıza hacim kazandırır ve yiyeceklerin bağırsaklarınızdan geçmesine yardımcı olarak kabızlık olasılığını azaltır  Öte yandan, çözünür lif, bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler için yiyecek sağlar. Buna karşılık, bu bakteriler, bağırsak hücrelerini besleyen asetat, propiyonat ve butirat gibi kısa zincirli yağ asitleri üretir. Şeftali çiçekleri, meyvenin sindirime fayda sağlayabilecek başka bir parçasıdır. Geleneksel Çin tıbbında sindirim bozukluklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılırlar.

3. Kalp Sağlığını İyileştirebilir

Şeftali de dahil olmak üzere düzenli olarak meyve yemek kalp sağlığını iyileştirebilir. Şeftali, yüksek tansiyon ve kolesterol seviyeleri gibi kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabilir  Dahası, test tüpü çalışmaları, şeftalilerin karaciğeriniz tarafından kolesterolden üretilen bileşikler olan safra asitlerine bağlanabileceğini gösteriyor.

4. Cildinizi Koruyabilir

Şeftali cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan koruyucu etkilere sahip olabilir. Ve daha dinç güzel cildiniz olmasına katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda yüzünüzde erken yaşta sarkma kırışıklık gibi problemlerinde önüne geçecektir.

 

5. Bazı Kanser Türlerini Önleyebilir

Çoğu meyve gibi, şeftali de çeşitli kanserlere karşı bir miktar koruma sağlayabilen faydalı bitki bileşikleri sağlar. Şeftali polifenollerle doludur. Şeftali polifenolleri, sağlıklı olanlara herhangi bir zarar vermeden kanserli hücreleri de öldürme yeteneğine sahip olabilir.

6. Alerji Belirtilerini Azaltabilir

Şeftali alerji semptomlarını azaltabilir. Vücudunuz bir alerjene maruz kaldığında, vücudunuzu alerjenden kurtarmaya yardımcı olmak için histaminler veya bağışıklık sisteminiz tarafından yapılan kimyasallar salgılar. Histaminler vücudunuzun savunma sisteminin bir parçasıdır ve hapşırma, kaşıntı veya öksürme gibi alerji semptomlarını tetikler. Araştırmalar, şeftalilerin kanda histamin salınımını önleyerek alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterir.