Haber Başlığı

Birçoğumuz, altın, gümüş veya platinden yapılmış olsun, getirdiği ekstra parlaklık için mücevherleri severiz. İster gösterişli mücevherleri ister minimalist metalleri tercih edin, güçlü bir parça gerçekten bir sonraki seviyeye bir göz atabilir. Bununla birlikte gelen tek sorun, parlaklığını kaybetmesi ve gümüş olması durumunda kararmasıdır. Ve o gün için takılarınızı takarken, göz alıcı parçalarınızdan birinin eskisi gibi görünmediğini fark etmekten daha fazla hayal kırıklığı yaratan çok az şey vardır.

Neyse ki, söz konusu parçalar hassas veya pahalı olsa bile, takılarınızı her zaman bir profesyonele götürmeye gerek kalmadan temizlemek mümkündür. Bunu göz önünde bulundurarak, çeşitli mücevher türlerinizi temizlemek için farklı yöntemler topladık, böylece değerli eşyalarınızı aldığınız ilk günkü kadar güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Mücevherlerin nasıl temizleneceğine dair basit ama etkili kılavuzumuz için okumaya devam edin.

Mücevherlerinizin bakımı nasıl yapılır?

Mücevherlerinizi parlak tutmanın en iyi yolu, ona iyi bakmaktır. Sertifikalı mücevher tasarımcısı Rachel Fix, “Eve geldikten sonra çıkarın ve giyilmediğinde her bir parçayı düz bir yüzeye koyun” diyor. Malzemesi ne olursa olsun herhangi bir parça ile duş almamalı ve losyonlarla etkileşime girmemek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız ve parfümler. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, mücevherinizin şeklini ve bütünlüğünü koruyarak donuklaşmasını ve sabuna ve kire maruz kalmasından kaynaklanan kirlerin yapışmasını önleyecektir. Bu adımları izlerseniz, parçalar daha uzun süre bozulmamış görünür ve gerektiğinde temizleme işlemini kolaylaştırır.

Gümüş takı nasıl temizlenir?

Hızlı bir Google araması yaparsanız, gümüş takılarınızdaki kararmayı gidermek için birçok hile ve iddia bulacağınızdan emin olabilirsiniz , ancak bu tekniklerin bazıları yarardan çok zarar verebileceğinden dikkatli olmalısınız. Sert kimyasallar içeren veya aşındırıcı ürünlerden uzak durmak en iyisidir. Fix, “Taze bir temizlik bezi kullanın ve hafifçe masaj yapın” diyor ve ekliyor“İnternet trendlerine dikkat edin. Çoğu zaman bunu yapmanın ‘eğlenceli’ yolu mücevherleriniz için en iyisi değildir.”

Kararmayı giderirken gümüşünüze parlaklık katabilecek formüle edilmiş ürünler kullanın. Ayrıca %100 doğal pamuktan yapılmış mücevher cila bezi gibi hafif bir mikrofiber mendili de deneyebilirsiniz. Bu seçeneklerin her ikisi de nazikçe temizler ve arkasında çizik değil ışıltı bırakır. Fix, “Yumuşak bir diş fırçası, yumuşak bulaşık sabunu ve ılık su yöntemi en iyi arkadaşınızdır” diyor. Ve gümüş kaplama takıları temizliyorsanız, yüzeyi kazara takmamak için ekstra dikkatli olun.

Hafif sabun yöntemi:

  1. Sıvı deterjan gibi birkaç damla bulaşık deterjanını ılık suyla karıştırın.
  2. Yumuşak bir bez kullanın ve sabunlu solüsyona batırın.
  3. Gümüş takılarınızı nazikçe ovalayın, ardından soğuk suyla durulayın ve başka bir yumuşak temizleme beziyle kurulayın ve parlatın.
Altın takı nasıl temizlenir?

Güzel bir halka küpe çifti veya bir dizi bilezik, neredeyse her yerde işe yarayan klasik bir görünüm yaratır. Ve şaşırtıcı bir şekilde, altın takıları temiz tutmak, gümüş aksesuarlarınızla olduğundan daha kolay olabilir. Bulaşık sabunu yöntemi, bilekliklerinizin, zincirlerinizin ve küpelerinizin yarıklarına girebilecek kirler için harika çalışır. İnatçı kirleri çıkarmak için bebek diş fırçası veya yumuşak diş fırçası da kullanabilirsiniz.

Parçalarınızı yumuşak bir bezle kurulayın ve lavabonun üzerinde daha küçük parçalar yıkıyorsanız, gideri kapalı tutun veya lavabonun dibine bir havlu koyun. Ancak mücevherinizin kiri temizlemenin ötesinde yenilenmeye ihtiyacı olduğunu fark ettiyseniz, Fix’in önemli bir hatırlatıcısı var: “Altının parlatılması gerekiyorsa, kendin yap – profesyonel bir kuyumcuya götür.”

Taşlı mücevher nasıl temizlenir?

Mücevherleri evde değerli taşlarla temizlemeyi planlıyorsanız, onlara zarar verebileceğinizden veya yerinden çıkarabileceğinizden çok dikkatli olmanız gerekir. Fix, “Renkli taşları veya incileri temizlemeye çalışırken dikkatli olun, çünkü temizleyiciler ve kimyasallar genellikle bunlara yardımcı olduklarından daha fazla zarar verir” diyor. Fix, elmasın ve tüm yarıklarının üzerini parlatmak için ılık su öneriyor.

Kostüm takıları nasıl temizlenir?

Kostüm takıları söz konusu olduğunda, dikkatli olmazsanız daha az pahalı olan malzemelerin bozulma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle hızlı hareket etmeye çalışmak ve nem bırakmadığından emin olmak istersiniz. Bulaşık deterjanı ve su kiri çıkarmak için iyi çalışır, ancak iyice durulayıp kuruladığınızdan emin olun. Ancak bu tür bir parça ile alternatif bir yöntemle gitmek isteyebilirsiniz, diyor Fix: “Bir mikrofiber bez veya Q-ucu işinizi görecektir. Sahte mücevherlerle etkileşime girerken dikkatli olun.”