Haber Başlığı

Meditasyon, Latince ”meditatio” kelimesinden türemiştir ve derin düşünme anlamına gelmektedir. Bireyin iç huzur, sükunet ve değişik bilinç halleri elde etmesini sağlarken öz varlığına ulaşmasını, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimleri olarak tanımlanır. Bir inanç türü veya ritüel değildir; beden, ruh ve zihni şifalandırma, kendini dinleme yöntemidir.  Genellikle sessiz, sakin bir ortamda; bilinç bulanık durumda yapıldığı düşünülse de hareketli ve bilinç tamamen açık durumdayken yapılan meditasyon çeşitleri de vardır. Meditasyonda amaç; varlığı hissetmek, zihne odaklanmak ve zihni anlamak, sonucunda ise iç huzura ve dinginliğe ulaşmaktır.

1) Stresi azaltıyor

Dünyanın bütün yükü sırtındaymış gibi hissediyorsanız, meditasyon stres ve kaygıyı azaltmada etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda meditasyon yapmak, anksiyete ve depresyon ile ilişkili olan kısmını da uyarır. Kısacası stresten kurtulmak istiyorsanız, meditasyonu deneyebilirsiniz.

2) Öz farkındalığı geliştiriyor

Bazı meditasyonlar, kendinizi çok daha iyi bir şekilde tanımanızda ve anlamınıza yardımcı olabilir. Bir araştırma sonucu, meme kanseriyle mücadele eden ve meditasyon içeren tai chi programına katılan 21 kadın ile yapılan seanslarda diğer hastalara göre öz saygılarında daha fazla artış görüldüğü tespit edildi. 40 yetişkin kadın ve erkek ile yapılan bir başka araştırma ise farkındalık meditasyonu programı sonucunda yalnızlık hissinde azalma deneyimlendiği sonucunu ortaya koydu. bu çalışmalar sonucunda, meditasyonun benlik imajını ve benlik değerini geliştirdiğini göstermiştir.

3) Bağımlılıklarla mücadelede yardım ediyor

Meditasyonun en güzel etkilerinden biri de insanların bağımlılıktan kurtulmalarını desteklemesine yönelik olmasıdır. Alkol ve sigara gibi bağımlılıkların üstesinden gelmek için dünyada milyonlarca insan meditasyon yapıyor. Meditasyon aracılığa, zihinsel disiplin, öz farkındalık, öz kontrol gibi özellikler gelişiyor bu da bağımlılıkları bırakılabilmek için büyük bir adım atmaya teşvik ediyor.

4) Kaliteli bir uyku uyumanızı destekliyor

Hemen hemen hepimiz hayatımızın bir döneminde mutlaka uyku problemleri ile karşı karşıya gelebiliyoruz.  Meditasyon özellikle, bedeninizi dinginleştirdiği ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu için çok daha derin ve derin bir uyku çekmenize destek oluyor. Böylece tam uykuya yatmadan önce zihninizde ağırlık yapan binlerce düşünceye karşı kontrol geliştirebiliyor ve huzurlu hissedebiliyorsunuz.

5) Hafızayı güçlendiriyor

Berrak düşünceler ve dikkati toplayabilme zihnimizi genç tutmaktadır. Hafızanızı güçlendirmek ve unutkanlığınızdan kurtulmak istiyorsanız, meditasyon bu konuda da fayda sağlar. Bir şeyleri ezberleme, yeni bilgileri hafızada saklama ve pekiştirme gibi yeteneklerinizi meditasyon sayesinde daha da güçlendirebilirsiniz.