Haber Başlığı

Bu bitki hodangiller familyasından, çok yıllık bir bitkidir. Karakafes, 1 m kadar boylanabilen, genellik parklarda süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Yaprakları geniş bir mızrak şeklinde, uçları sivri, kenarları hafif kertikli, dalgalı, üst yüzeyi yeşil pürtüklü, alt yüzeyi grimsi yeşil ve tüylüdür. Çiçekleri topluca bir sapa bağlı olarak sarkık halde bulunur. Kökleri ise dış yüzeyi koyu kahverengimsi veya siyah, içi sarımsı beyaz renkte ve sümüksüdür.

Karakafes bitkisi Orta Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar ve Asya’nın ılıman bölgeleri ile Türkiye’nin Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde genellikle nemli çimenlikler ve su kenarlarında yetişir.

Bitkinin kökleri ilk veya son baharda sökülür. İyice yıkanıp temizlendikten sonra boylamasına kesilerek iplere dizilip, havadar bir yerde asılarak kurutulur. Bitkiler ise çiçeklerin oluşması sırasında toprağın birkaç santim üzerinden kesilerek bağlar halinde havada asılarak kurutulur. Kök ve bitki çok sulu olup önceden 40 – 60 derecede kurutulabilir.        

Faydaları

Mide rahatsızlıkları ve kanamalarında iyi gelir.

Balgam söktürücüdür.

Bedeni güçlendirici toniktir.

Göğsü yumuşatır ve üst solunum yollarını da temizler.

Damar ve doku büzücü etkileri nedeniyle iç ve dış kanamalarda iyileştiricidir.

Kanı temizler.

Gastrit, on iki parmak bağırsağı ülserleri, ülserli kolit ve mide çeperinin zayıflaması nedeniyle oluşan fıtıklarda güçlü bir iyileştiricidir.

Kullanım Şekli : Bitkinin kurutulmuş kök ve yaprak karışımından -3 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra ateş kısılıp

10-15 dakika daha ağır ağır ısıtma işlemi sürdürülür. Günde üç kere birer bardak içilmelidir.

Karakafes otu yara temizliği, yanık pansumanı ve cildi yumuşatma işlemlerinde de yararlıdır.

Kullanım Şekli : Yukarıda verilen tarife uygun olarak aynı karışım hazırlanır. Yara veya yanık yere dıştan uygulanılır.

Felç olan bölgelere lapası sarıldığında iyi neticeler alınır.

Varis yaraları, romatizmal kas şişmeleri, boyun ağrıları ve ağrılı ameliyat yerleri ile bacak derisindeki iltihaplarında sıcak lapası çok faydalıdır.

Karakafes otu etkili bir yara iyileştiricidir.

Kullanım Şekli : Lapa,  Kurutulup toz haline getirmiş köke sıcak su ve 1 – 2 damla yağ karıştırılarak hazırlanır.

Önemli uyarı:

Çok derin yaralarda karakafes otunun uygulanmasında dikkatli olunmalıdır. Çünkü bitki yaranın üzerinde sağlıklı bir doku oluştururken altta kalan yara apse yapabilir.