Haber Başlığı
1. Çok tuzlu yemek

Birçok kadın, regl dönemlerinde su tutulmasından muzdariptir. Bunun nedeni hormon dalgalanmalarıdır: Adet dönemi yaklaştığında östrojen ve progesteron üretimi artar.

Bu artış elektrolit dengesinde kaymalara neden olur ve bu da sevilmeyen su tutulmasına neden olur. Bununla birlikte, aşırı tuzlu yiyecekler su tutmayı daha da kötüleştirir.

Cips ve benzerleri ne kadar cezbedici olursa olsun, içerdikleri tuz suyu bağlar ve kendimizi daha da şişkin ve rahatsız hissederiz.

2. Çok fazla çikolata yemek

Çikolata aslında regl döneminde cankurtarandır ama içerdiği şeker vücudumuz için hiç iyi değildir: vücutta iltihaplanmayı hızlandırabilir ve krampları artırabilir ve bu nedenle tam tersi etki yapabilir. Canınız çikolata çekiyorsa, yüksek kakao içerikli çeşitleri veya daha da iyisi meyve ve kuruyemişleri tercih edin.

3. Ağrı kesici yerine bir aspirin alın

Ağır kanaması olan kadınlar, aspirinde olduğu gibi asetilsalisilik asit (ASA) içeren ağrı kesiciler almamalıdır. Profesyonel Jinekologlar Birliği’ne (BVF) göre ASA’nın antikoagülan etkisi vardır ve kanamayı artırabilir. Regl döneminde ağrınız varsa ve kramplardan şikayetçiyseniz diklofenak, ibuprofen veya naproksen gibi iltihap önleyici ağrı kesiciler kullanmak daha iyidir (tabii ki prospektüsü önceden dikkatlice okuyunuz ve gerekirse uzman görüşü alınız).