Haber Başlığı

İster yemekleri tatlandırmak için ister ara öğün olan hurmalar  en popüler kuru meyvelerden biridir. Menşe ülkeye bağlı olarak, egzotik süper meyvenin farklı çeşitleri vardır. Medjool hurması, bal benzeri tadı ve sulu eti nedeniyle Almanya’da özellikle popülerdir. 

Her gün hurma yersenizSindiriminiz uyarılır

Hurma, metabolizmayı uyaran ve işleyen bir sindirim için önemli olan liflerle doludur. Diyet lifi, bağırsaklardaki sıvıyı bağlar ve şişer, bu da bağırsak içeriğinin hacmini arttırır ve bunların daha hızlı atılmasını sağlar. Düzenli olarak hurma ve lif tüketen herkes kabızlık veya kabızlık gibi bağırsak problemlerini önleyebilir.

2. Tarihler size enerji verir

Meyveler doğal olarak şeker içerir, bu nedenle canımız tatlı bir şeyler çektiğinde ideal enerji kaynağıdır. Çikolata ve şarap sakızları yerine, iştahınızı gidermek için daha sağlıklı tarihlere ulaşın. Ancak dikkatli olun: hurma çikolata ve benzerlerine daha sağlıklı bir alternatiftir, ancak yüksek şeker ve kalori içeriği nedeniyle küçük kuru meyveleri yalnızca üç parçaya kadar küçük miktarlarda yemelisiniz. Sık ve fazla tüketildiği için obezite ve diyabet gelişimini de teşvik edebilirler.

3. Uykunuz İyileşebilir

Düşmekte veya uykuda kalmakta zorlanıyor musunuz? O zaman hurma yemek uykunuzu teşvik edebilir. Vitamin ve minerallere ek olarak meyveler, vücudun uyku hormonu melatonin’i oluşturduğu amino asit triptofan açısından da zengindir. Bu nedenle bazı Arap ülkelerinde hurma, insanların uykuya dalma güçlüğü çektiklerinde yenir.

4. Hurma Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Küçük meyveler size sadece birçok vitamin ve besin sağlamakla kalmaz, aynı zamanda önemli antioksidanlar açısından da zengindir. Bunlar vücuttaki serbest radikallerle savaşır ve böylece vücudumuzun kendi savunmasını destekler. İşleyen bir bağışıklık sistemi enfeksiyonları ve hastalıkları önleyebilir.

5. Hurma Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

100 gramında yaklaşık 285 kalori bulunan hurma, diğer kuru meyveler gibi çok fazla kalori içerir, ancak harika ve sağlıklı bir şeker alternatifidir. Çünkü sofra şekerinin aksine, süper gıda sizi dolduran ve sindirimi uyaran ve aynı zamanda bize önemli besinler sağlayan liflerle doludur. Bu nedenle, pişirme işleminde şeker yerine hurma kullanırsanız ve tatlıları hurma ile değiştirirseniz, sağlıklı bir diyetle birlikte uzun vadede kilo verebilirsiniz. 2. noktada daha önce açıklandığı gibi, günde üç tarihi geçmemelisiniz. 

Tarihleri ​​satın alın ve saklayın

Taze hurma, kuru hurmalara göre daha az yaygındır çünkü taşınması daha zordur ve dolayısıyla satılması daha pahalıdır. Buzdolabında iki ila dört gün kalacaklar. Kurutulmuş hurma daha uzun süre dayanır – karanlıkta saklanır, iki yıl veya daha fazla sürebilir. Bununla birlikte, kurutulmuş meyve akar veya küf ile musallat olmuşsa, artık tüketilmemelidir. Taze veya kuru olmasına bakılmaksızın, hurma satın alırken organik kaliteye dikkat edin, çünkü bu durumda meyveler zararlı maddeler içermez.