Haber Başlığı

Her yıl yüzlerce insan böbrek taşı düşürmenin acısıyla kıvranıp duruyor. Özellikle kristal taşları tıbbi olarak görmek ve teşhis etmek oldukça zorlaşıyor. Böbrek taşının acısını çeken bilir anlatılmaz. Böbrek taşı tükettiğimiz gıdalara bağlı olarak böbreklerde süzülen tuz ve mineral kalıntılarından oluşmaktadır. 

Taşlar hareket ederek idrar yoluna doğru yol alıp kendiliğinde de dökülebilir. Peki kendiliğinden dökülemeyenler, vücutta kalanların oluşturduğu sırt ve karın bölgesindeki dayanılmaz ağrıları ne yapacağız? 

Çözümü Gilaburu suyunda. Giraboru, gilabolu, kirabolu olarak Anadolu’da farklı isimlere sahip olan meyve şimdilerde Frenk Üzümü olarak biliniyor. 

Ne zaman hasat edilir?

 Kayseri Bünyan’da Eylül sonu, Ekim aylarında hasada başlanır ve vatandaşlar tarafından salamura olmaları için şişelere doldurulur. Kışında bu şifalı meyvenin suyu sıkılıp tatlandırılarak içilir. 

Frenk Üzümünün faydaları nelerdir?

Özellikle böbrek taşına iyi gelen Gilaburu meyvesinin idrar sökücü, bağırsak düzenleyici ve tansiyona da birebir şifa olduğu bilinmektedir. zengin fosfor, demir, bakır, manganez, potasyum içeriğiyle tam bir mineral deposudur. Kan şekerini düşürür, terleyerek vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur, ateşi düşürür ve lif yapısıyla sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler. 

Her gün sabah ve akşam bir bardak gilaburu suyuyla böbrek taşlarından kurtulabilirsiniz.