Haber Başlığı

Yüz germe ameliyatı, birçok estetik ameliyatı içinde en büyük değişimi yaratan ameliyatlardan biridir.Tam yüz germe de denilen bu cerrahi, orta yüz, alt yüz ve boynun tamamını kapsamaktadır. İlerleyen yaş ile birlikte yüzümüzdeki değişiklikler vücudumuzun diğer kısımlarına göre daha belirgin ve göze çarpar bir hal almaktadır. Bu duruma sebep olan pek çok etken içerisinde yer çekimi, güneş ışınlarına maruz kalma, mimik kaslarının etkisi, yaşla birlikte yağ dokusunda görülen hacim azalması ve cilt yapısındaki değişiklikleri ilk akla gelenler olarak sıralayabiliriz. Yaygın olarak estetik kaygılarla yapılan yüz germe operasyonlarını, günümüzde artık sadece kadınların tercih ettiğinden söz edemeyiz. Çünkü son zamanlarda erkekler arasında da oldukça talep gören yüz germe işlemleri çoklukla belirli bir yaş sonrasında yüzde baş gösteren deri gevşemeleri ve sarkmalarını toparlamak için tercih edilir. 

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Doğal ve etkili bir yüz gençleştirme operasyonu için yüz ve boyunun yanı sıra göz kapaklarında oluşan sarkmaların ve torbalanmaların giderilmesi, kaş ve göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesi, boyun bölgesindeki sarkıklıkların giderilmesi, vücudun farklı bölgelerinden taşınan yağ enjeksiyonu ile yüzde yaşla oluşan çöküklükler ve yanaklardaki sarkmalar ve boşlukların giderilmesi önemlidir.⠀Yüz germe ameliyatlarında yapılacak önemli olan diğer bir nokta ise, cerrahi yaklaşım şeklidir. Yüz germe ameliyatlarına ilişkin akla gelen başlıca sorulardan birisi de ameliyat sonrası iz kalıp kalmayacağıdır. Yüz germe ameliyatı endoskopik yöntemlerde 1 ila 2 milimetrelik küçük kesiler ve saç içinde kalacak şekilde yapıldığı için herhangi bir iz görüntüsü söz konusu değildir. 

Bu ameliyat kimin için uygundur?

Bu ameliyat için sınır genellikle 50 yaş. 50 yaşını aşmış insanların çok büyük çoğunluğu bu ameliyattan fayda görüyor. Ancak cildi daha önce kırışmış ve sarkmış insanlar daha erken yaşta da bu ameliyatı olabiliyorlar.