Haber Başlığı

Pek çok insan inci gibi beyaz dişlere sahip olmanın hayalini kurar ve bunun için diş beyazlatıcı bazı ürünler kullanmaya çalışır. Ancak diş beyazlatma bir saplantıya dönüştüğünde sorun başlamış olur. Her fırsatta diş fırçalamanın ağız sağlığını gerçekten olumlu yönde etkileyeceğini mi düşüyorsunuz?

Diş fırçalama işlemi ağız sağlığını korumak için yapılacakların başında gelir. Ağız boşluğunuzu kesinlikle yiyecek artıklarından uzak ve taze tutar. Düzenli fırçalama diş eti dokusunu uyarır (diş eti masajı), böylece kan dolaşımını iyileştirir ve diş eti sağlığınızı iyileştirir.

Yemekten hemen sonra dişler fırçalanırsa…

Yemekten hemen sonra diş fırçalamak iyi bir fikir değildir. Çünkü tükürüğün harekete geçmesi ve yemek yedikten sonra mine üzerindeki asidik kaplamayı nötralize etmesi için yeterli zaman ayırmanız gerekmektedir. Her yemekten sonra ağzınızı çalkalamak ve dişlerinizi fırçalamadan önce en az yarım saat beklemek daha iyidir.

Diş temizliğine takıntılı olan bazı kişilerde obsesif-kompulsif bozukluk görülür ve bu durum diş eti çekilmesi ve diş aşınması gibi dişleri her zaman olumsuz etkileyecektir. Fırçalamanın diş yüzeyini kalıntılardan arındırmak dışında diş beyazlatma etkisi yoktur. Dişlerin rengi her zaman minenin ve alttaki dentinin kalınlığına bağlıdır ve fırçalama sıklığı ile hiçbir ilişkisi yoktur.

Diş bakımı için öneriler

– Yemek yeme ve diş fırçalama arasında bir zaman farkının korunması, mine erozyonunun önlenmesine yardımcı olabilir.

– Diyetinize dikkat edin. Diş yüzeyini zayıflatabilecek asitli yiyecek ve içecekleri yedikten sonra dişlerinizi fırçalamayın.

– Sık atıştırmalardan kaçının.

– Diş fırçalamanın doğru yollarını diş hekiminizden öğrenin.

– Diş fırçası her iki ve üç ayda bir değiştirin.

– Kontroller için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.

– Mümkün olduğu kadar su içmeyi ihmal etmeyin.

Aşırı yapılan hiçbir şeyin asla iyi bir fikir olmadığını unutmayın. Bu nedenle, dişlerinizi takıntılı bir şekilde değil, doğru şekilde fırçaladığınızdan emin olun. Dişlerinizi temiz tutmak önemlidir, ancak onları takıntı haline getirmek sizi hiçbir yere götürmez.

Gizem Bozdağ

gizem.bozdag@kadinvekadin.net