Haber Başlığı
Isı yiyeceklerin bozulmasına neden olur

Yaz aylarında piknik olmazsa olmazların arasındayken besinlerin yüksek sıcaklığa maruz kalması bozulmalarına neden oluyor. Yiyeceklerin, özellikle paketli gıdaların, yüksek ısıda bakteri oluşumu hızlanır. Bu da gıda zehirlenmesine yol açar. Yüksek sıcaklıkta mikrop ve bakterilerin üreme alanına dönüşen besinler arasında; süt, çiğ yumurta ve et bulunmakta.

Market alışverişlerinde dikkat

Marketten; et, süt, balık, yumurta tarzı besinler alırken mutlaka en son sırada almaya özen gösterin. Soğuk bir ortama ihtiyaç duyan bu besinler, sıcak alana maruz kaldıklarında bozulmaya başlar.

Soğuk kalmalarına özen gösterin

Yaz aylarında araba bagajları daha hızlı ısınır bu sebeple aldığınız ürünlerin soğuk kalmasına özen gösterin ve gölgeye koyun.

Az miktarda alın

Yazın çabuk bozulan besinler çok miktarda alınmamalıdır. Sadece size gereken miktarda besin satın alın. Plastik kaplardaki mantarlara özellikle dikkat etmelisiniz. Plastik ambalajın altındaki mantarlar bolca terler ve bazen belli belirsiz çürür. Yenilirse gıda zehirlenmesi riski vardır.

Çiğ yumurta içeren yiyeceklerden kaçının

Pikniklerde sıkça karşılaştığımız yumurta salatası, makarna salatası gibi mayonezli yiyeceklere karşı dikkatli olmanız gerekmekte. Çünkü bu besinler sıcaklığa karşı büyük tehlike içeriyor.

Mangallarda dikkat

Gıda zehirlenmelerinin en çok rastlandığı etkinliklerden biri de mangal. Mangal esnasında kenarda bekleyen etler eğer güneş ışığına maruz kalırsa toksin ve mikroorganizma oluşumu başlar. Bu yüzden mangal esnasında beklettiğiniz etleri mutlaka gölge ve soğuk bir ortamda muhafaza etmelisiniz.