Haber Başlığı

Anne ve babamızdan genetik olarak diş ve dişeti rahatsızlıkları miras kalmış olabilir fakat sağlıklı bir ağız ve diş yapısı sizin elinizde. Alacağınız önlemlerle bu riskleri minimuma indirmek hatta ortadan kaldırmak mümkündür.

Düzenli fırçalama ve doktor kontrolünün yanında beslenme tarzımızı değiştirerek çürük ve dişeti rahatsızlıklarının önüne geçebildiğimiz gibi bu dokuları sağlıklı besinlerle güçlendirmek elimizde. Mümkün olduğunca asitli içecekler, karbonhidrat ağırlıklı beslenme,,fast food gıdalar ve şekerli ürünler yerine içerdikleri vitamin,lif, kalsiyum ve fosfor açısından dolayı sebze-meyve ve protein tüketmekte büyük fayda var.

1 – Lifli sert gıdalar

Ana öğünlerin yanında ve ara öğünlerde lifli ve sert gıdaların tüketimi, hem dişlerimizin üstünde oluşan plağın temizlenmesine yardımcı olacaktır hem de lifli ve sert gıdaları tüketmek için daha fazla çiğneme hareketi yaptığımızdan tükürük salgısının artışını sağlayacaktır. Tükürük akışının artması dişlerimizin doğal yolla temizlenmesine ve ağız içerisindeki asit dengesinin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Bu sert gıdalara örnek olarak; elma, erik, havuç, kereviz gibi besinleri verebiliriz.

2 – Kuruyemiş

Kuruyemiş gibi ara öğünlerde tüketimi genel sağlığımız için de yararlı olan besinler içerisindeki yağlar, dişlerimizin üzerinde plağın birikmesini engelleyecektir. Aynı zamanda kuruyemişler de sert gıdalar kategorisine girdiği için diş yüzeyini temizlemenin yanında tükürük akışının artışına yardımcı olacaktır.

3 – Kalsiyum içeren besinler

Bunların yanı sıra kalsiyum içeren gıdaların tüketimi bizleri diş eti rahatsızlıklarından koruyacaktır. Süt, yoğurt, peynir, kefir gibi gıdaların sık tüketimi bu nedenle önemlidir. Ayrıca yemeklerden sonra peynir yenmesi ağızda değişmiş olan asidik dengeyi sağlayacak ve dişlerimizi çürükten koruyacaktır.

4 – Maydanoz

Maydanoz tüketimi genel sağlığımız açısından toksinleri atmamızda faydalı olacağı gibi gün içerisinde bizi ağız kokusundan da kurtaracaktır.

5 – Yeşil çay

Bunun yanında yeşil çay tüketimi de maydanoz gibi, toksin ve ödemlerden kurtulmamızda, sindirimde ve ağız kokusunda da yardımcıdır. Yeşil çay, içeriğindeki maddeler sayesinde ağızdaki bakterilerin elimine edilmesini sağlamaktadır. Sık yeşil çay tüketimi ağız kanserlerine karşı da alınabilecek önlemlerdendir.

6 – Balık

Balık, fosfor içeriği sayesinde dişlerimizin ve kemiklerimizin güçlenmesinde en önemli destek gıdalardandır. Dolayısıyla daha sağlıklı dişler için haftada en az bir kere balık tüketilmelidir.