Haber Başlığı

Herkes pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister, sabahları uyandığınızda yüzünüzde, kollarınızda, bacaklarınızda ve sırtınızda çıkan sivilceler canınızı sıkabilir. Peki bu sivilceleriniz vücudunuzda çıktıkları yerlere göre farklı anlamlarının olduğunu biliyor muydunuz?

Çenede çıkan sivilceler

Çene bölgesi, T bölgesi olarak anılan bölgenin en uç kısmıdır. Bu bölge yağlanmaya, sebum üretimine çok müsaittir. Çenede çıkan sivilcelerin başlıca sebebi hormonlardır. Eğer sadece PMS ve regl döneminde çıkıyorsa tamamen normal fakat yoğun stres ve böbrek sorunlarınız var ise çenede sivilce çıkmasına neden olur.  Ayrıca bu bölgeye epilasyon yaptırıyorsanız sivilce çıkabilir.

Yanaklarda çıkan sivilceler

Yanaklarda çıkan sivilcelerin başlıca sebebi günlük alınan şeker miktarından fazla şeker tüketiminin olmasıdır. Aşırı fazla işlenmiş ürünler, şeker ve süt ürünü tüketimi vücudunuzun böyle bir tepki vermesine sebep olabilir. Buna ek olarak çok fazla makyaj malzemesinin üst üste kullanıldığı bölgelerde gözenekler tıkanarak sivilceye yol açabilir.

Burunda çıkan sivilceler

Burun bölgesi yüzün en yağlı olduğu kısımdır. Bu yüzden arada bir sivilce çıkması gayet normalken, anormal şekilde sürekli sivilcelerin çıkması büyük tehdit oluşturmaktadır. Burunda çıkan sivilceler kan dolaşımından ve hazımsızlıktan kaynaklı oluşabilir. Sürekli olarak burun üzerinde sivilce çıkması, damarlarda ve dolaşımda sorun olduğunun sinyallerini verir. Dolayısıyla kalp, dalak, tansiyon veya akciğer hastalıkları da beraberinde gelir.

Boyun bölgesinde çıkan sivilceler

Sıcak havalarda vücudun ter atamamasından kaynaklı olarak genellikle boyun bölgesinde tek tük sivilce oluşumları görülebilir. Sürekli olarak çıkan boyun bölgesindeki sivilceleri tetikleyen alerjisel bir hastalığınız olabilir. Kullanılan deterjanlar, parfümler, saçlarınızda kullandığınız kremler ve şampuanlar boyun bölgesinde tahrişe sebep olabilir.

Sırt ve ensede çıkan sivilceler

Ensedeki sivilceler çoğunlukla saçınızdaki yağın ense ve sırt bölgesindeki gözenekleri tıkamasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Özellikle uzun ve çok yağlanan saçlarınız varsa bu durumda ense ve sert sivilceleri ile daha sık karşılaşırsınız

Kalçada çıkan sivilceler

Kalça çıkan sivilceler aslında folikülit olarak bilinen saç köklerinin etrafındaki iltihaplanmalardan kaynaklı çıkmaktadır. Ayrıca çok oturmak, aşırı kilolu olma durumu, terleme ve yanlış iç çamaşırları tercihlerinden de kaynaklı kalçada sivilce oluşmaktadır Bazı sağlık sorunlarından kaynaklı da sivilce çıkabilir, örneğin vitamin eksikliği ve yetersiz sağlıksız beslenmeden dolayı kalçada sivilce oluşmaktadır.

Bacaklarda çıkan sivilceler

Genelde yüzde oluşan sivilcelere pek çoğumuz aşinayız fakat bacaklarda çıkan sivilceler nadir de görünse büyük sorunlar oluşturmaktadır. Şeker hastalığı, vücudun ısıya maruz kalıp aşırı terlemesi, hijyen eksikliği, spor esnasında dar kıyafetlerin tercih edilmesi gibi durumlarda bacaklarda sivilce çıkmaktadır. Bacaklarınızı bol bol nemlendirmek doğru epilasyon yöntemlerini kullanmak ve havalandırmanız ile sivilce çıkmasını önleyebilirsiniz.