Haber Başlığı

   Siz de unutkanlıktan dem vuranlardan mısınız? Yoğun iş temposuyla unuttuğumuz, daha dün ne yediğimizi hatırlayamadığımız birçok zaman oluyor. Ama aslında bu unutkanlığın arkasında yatanlar neler biliyor muyuz? Hemen ilaçlara başvurduğumuz unutkanlığı aslında doğal yöntemlerle çözebilirsiniz. 

Unutkanlığın Sebepleri?

Unutkanlığın birçok sebebi olabilir. Bunların arasında stres, hareketli yaşam tarzı, yoğun iş yükü olabilir. Bellekte bulunan bilgilerin silinmesi her zaman bir hastalık doğurmayabilir, tekrarlanmayan veya çağırılmayan şeylerin unutulması normaldir. Sadece bu durum çok yakın zamanlarda gerçekleşen durumları unutmanıza kadar geliyorsa o zaman bir uzmana danışabilir ya da önce doğal yöntemlerle çözmeyi deneyebilirsiniz. Gelin birlikte unutkanlığı sebeplerini inceleyelim.

  1. İlerleyen yaşlar
  2. Kafa travmaları
  3. Depresyon ve stres
  4. Vitamin ve mineral eksikliği
  5. Hamilelik
Unutkanlığa İyi Gelen BesinlerCeviz

Gençlere sınav öncesinde bir avuç ceviz veririz. Şeklinden de anlaşılacağı üzere ceviz beyne çok faydalıdır. Hafızayı güçlendirir ve unutkanlığa birebirdir.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata doğru miktarda tüketildiğinde vücuda birçok fayda sağlamaktadır. İçerisinde bulunan polifenoller sayesinde beynin sağlıklı çalışmasını destekler. Eğer alerjiniz ya da hastalığınız yoksa günde birkaç küçük kare bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Balık Çeşitleri

Unutkanlığın başlıca sebebi olan Omega3 vücudumuzdan eksikliği hissedildiğinde unutkanlığa sebep olur. Bunun en iyi ve faydalı çözümlerinden biride Omega3 bakımından çokça zengin olan balıklardır. Özellikle somon, sardalya, ton balığı bol miktarda Omega3 bulundurur.

Ispanak

Ispanak, folik asit, bolca C vitamini ve mineraller sayesinde beynin sağlıklı çalışmasını destekler. Ancak ıspanağı çiğ olarak salatalarınızda kullanmanız çok daha faydalı olacaktır.

Tarçın

Tarçının kokusu dahi insanın hafızasını güçlendirmeye yetiyor. Yapılan araştırmalar sonucu tarçın kokusu konsantrasyonu güçlendiriyor ve hafıza tazeliyor. İçerisinde bulunan mineraller unutkanlığın giderilmesini sağlar. İsterseniz yediklerinizin üzerine 1 çay kaşığı serpebilir ya da tarçın çayı demleyebilirsiniz.