Haber Başlığı

Telefon kullanımının yaygınlaşması, beraberinde duruş bozuklukları ve boyun fıtığı gibi sorunları da arttırarak boyun ağrısının sıklığını artırmış durumda.

Son yıllarda cep telefonu ve bilgisayar kullanımının artması, boyun ağrısının daha sık ortaya çıkmasına neden oluyor.

Boyun ağrısı genellikle duruş bozukluğu ve boyun fıtığı gibi etkenlerden kaynaklanırken, aynı zamanda ciddi hastalıkların habercisi de olabiliyor.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Siyavuş Muhammedrezai, erken tanının birçok hastalıkta hayat kurtarıcı olabileceği vurgusu yaparak, “Şiddetli ağrılarda hasta zaten mutlaka doktora başvuruyor. Önemli olan, tedaviye rağmen bir haftadan uzun süren ve sık sık tekrarlayan boyun ağrılarıdır. Bu hastalar mutlaka detaylı olarak araştırılıyor.” diyor.

CİDDİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ OLABİLİR!

Boyun ağrıları sadece boyun omurgası veya yapılarından kaynaklanmaz; göğüs, kalp, hatta karın boşluğundaki iç organların hastalıkları da bu bölgede ağrıya neden olabilir. Dr. Siyavuş Muhammedrezai, omurgaya bağlı ağrıların mekanik ve mekanik olmayan boyun ağrıları olarak iki gruba ayrıldığını belirterek, “Tümör metastazları, romatizmal, enfeksiyon ve metabolik hastalıklar ile fibromiyalji, mekanik olmayan nedenleri oluşturuyor. Mekanik boyun ağrıları ise genellikle trafik kazalarında oluşan yaralanmalar sonucu boyun tutulması, kireçlenme, kötü postür, alışılmamış fiziksel aktivite, omuz kavşağı ve kol eklemlerine bağlı sorunlar nedeniyle gelişiyor. Boyun ağrılarına pek çok etkenin yol açması ise tanıyı zorlaştırıyor.” şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

AĞRI KONTROL ALTINA ALINABİLİYOR

Boyun ağrılarındaki tedavi, altta yatan etkene göre planlanıyor. Hatalı hareketler nedeniyle gelişen kas kaynaklı boyun ağrılarında istirahat, boyun egzersizleri ve kas gevşeticiler genellikle etkili oluyor. Dr. Siyavuş Muhammedrezai, ciddi olmayan boyun fıtıkları, kireçlenmeler veya miyofasial ağrılarda ilaç ve fizik tedavi ile başarılı sonuçlar alındığını belirtiyor. Ancak, tedaviye rağmen ağrı devam ediyorsa, bu hastalarda girişimsel ağrı tedavisi uygulandığını ifade ederek, “Ağrının tümünün veya bir kısmının kontrol altına alınmasıyla sorun çözülüyor ya da iyileşmeye yardımcı olunuyor.” diyor.

Mikroenjeksiyon yöntemi

Özellikle eklem kireçlenmelerinde ağrıları azaltmak amacıyla kullanılan mikroenjeksiyon yöntemi, hastanın ağrılarını hafifletmek için sedasyon veya lokal anestezi altında uygulanıyor. Dr. Siyavuş Muhammedrezai, mikroenjeksiyon yönteminin, hastanın işlem sırasında genellikle hiç ağrı hissetmediğini belirterek, “Eklem içine lokal anestezik ajan ile az miktarda kortizol enjekte edilip, aynı seansta faset eklemine radyofrekans uygulandığında, ağrılarda ciddi azalma görülüyor.” diyor.

Epidural enjeksiyon

Küçük boyun fıtıklarında, kireçlenmeye bağlı sinir sıkışmalarında veya boyun disklerinde oluşan anüler yırtıklarda etkili olan epidural enjeksiyon, lokal anestezi veya sedasyon altında uygulanıyor. Dr. Siyavuş Muhammedrezai, epidural steroidlerin güçlü antienflamatuar etkileri sayesinde, bası altında kalmış olan sinir dokusunda ödemi azalttıklarını ve enflamasyonu önledikleri için uzun süreli etki sağladıklarını ifade ediyor.