Haber Başlığı

Kadınların en büyük sorunu yazın sıcakta şişen parmaklar. Birde yüzük takıyorsanız bu büyük bir sorun haline gelebiliyor ama parmaklarınızın şişmesini engelleyecek 4 ipucu hazırladık. İşte sıcakta şişmiş parmaklara yardımcı olacak 4 ipucu..

1- Parmaklarınıza masaj yapın

Yaz aylarında su tutulmasına bağlı olarak eller ve parmaklar gibi ekstremitelerin şişmesi sık görülür. Sözde ödem , kan damarlarımızın yüksek sıcaklıklarda genişlemesi ve kanın daha yavaş dolaşması nedeniyle oluşur. Bu şekilde damarlarımız hareket kabiliyetini kaybeder. Bu da çevreleyen dokuya daha fazla sıvının nüfuz edebileceği anlamına gelir. İyi haber; Bazı ev ilaçları ile buna etkili bir şekilde karşı koyabiliriz. Su tutulmasını önlemenin en iyi yolu egzersiz yapmaktır. Çünkü bu kan dolaşımını uyarır ve depolanan sıvı daha iyi boşaltılabilir. Parmak uçlarından avuç içlerine hafif basınç uygulayarak parmaklarınıza masaj yapın.

2- Parmakları soğutma

Parmak masajına ek olarak, parmakları soğutma da harikalar yaratır. Çünkü soğuğun şişmeye karşı yardımcı olduğu bilinmektedir. Çünkü kan damarlarının büzülmesine neden olur bu da kan dolaşımının azalması anlamına gelir. Bir avuç buz küpünü temiz bir havluya koyun ve parmaklarınızı bunlarla soğutun veya soğuk akan suyun altında gezdirin.

3- Az tuz tüketin

Birçok insan, su tutma konusunda diyetin de önemli bir rol oynadığının farkında değildir. Çok fazla tuz yemek, örneğin 8 gram tuz vücutta yaklaşık bir litre suya bağladığı için ödem gelişimini destekler. Bunun dışında yüksek tuz tüketimi böbreklerimizi zorlayarak yüksek tansiyona neden olarak kalp krizi ve felç riskini artırır. Bu nedenle Alman Beslenme Derneği tarafından önerilen günlük 6 gram tuz miktarını aşmamalıyız. Ancak yaz aylarında da çok az tuz yememeliyiz. Çünkü buna terleme yoluyla elektrolit kaybına telafi etmek için ihtiyacımız var.

4- Güneşten kaçının

Mümkünse daima gölgeli bir yer bulun. Sadece şişmiş parmaklarınız için değil. Tüm vücudunuz için iyi bir şey yapıyorsunuz. Çünkü çoğu insan güneşi hoş bulsa bile ısı dolaşımımız cildimiz ve hücrelerimiz için gerçek bir stres testi olabilir. Diğer şeylerin yanı sıra,  ısı kan damalarını genişleterek parmakların kalınlaşmasına neden olabilir. Yine de yoğun bir şekilde güneşlenmeye karar verdiyseniz, güneş kreminizi unutmayın ve yeterin e su içtiğinizden emin olun.