Haber Başlığı

Havuz ve deniz suyuna bağlı olarak özellikle yaz mevsiminde artış gösteren dış kulak iltihabı; Psödomanas aeruginosa gibi bakteri ve virüslerin neden olduğu bir sağlık problemidir. Oluşmasında mantarların önemli bir rol oynadığı dış kulak iltihabı, ortak kullanılan deniz ve havuz gibi ortamlarda kolaylıkla bulaşarak kişide ciddi problemlere yol açabilir.

Eğer bu belirtileri gösteriyorsanız…

– Kulakta ağrı,

– Tıkanıklık,

– Koyu kıvamlı ve kötü kokulu akıntı,

– İrin akıntısı,

– İşitmede azalma,

– Lenf bezinde şişme,

– Kulakta dolgunluk hissi,

– Kulak yolunda kızarıklık,

– Çiğneme esnasında hissedilen acı,

– Döküntü ve pullanma,

– Yüksek ateş.

Havuzların temizliğinden emin misiniz

Dış kulak iltihabının ortaya çıkmasında birçok farklı risk faktörü mevcuttur. Bunların başında kişinin daha önce dış kulak iltihabı geçirmiş olması, kulağı ile temasa geçen suyun kirli olması önemli bir sebeptir. Bunun yanı sıra temizliğinden emin olunmayan havuzlar, hastalığın bulaşması için çok elverişli ortamlardır. Bu noktada daha önce dış kulak iltihabı geçiren kişilerin mutlaka kulak tıkacı gibi gerekli önemleri alarak deniz ve havuza girmesi önerilir.

Dış kulak iltihabının ortaya çıkmasında nem oranının büyük bir rolü vardır. Çünkü kulak kanalında biriken nem ve su, bakterilerin oluşması ve çoğalması için oldukça elverişlidir. Dolayısıyla özellikle de yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte çok sık duş alan kişilerde kulak kanalındaki nem oranı artacağından dış kulak iltihabı gelişme riski daha fazladır.

Dış kulak iltihabının oluşmasındaki diğer faktörler;

– Kulak kanalında bulunan ince derinin yaralanması,

– Kulağın kendisini dış etkenlerden korumak için ürettiği buşon yani kulak kirinin giderek azalması,

– Atopik dermatit, sedef hastalığı, seboreik dermatit gibi hastalıklar,

– Alerjik reaksiyonlar,

– Çeşitli travmalara, bakteri ve virüslere bağlı olarak gelişen tahrişler.

Hastalığın çıkış nedeni tedaviyi etkiliyor

Dış kulak iltihabının tedavi edilebilmesi için öncelikle hastalığın çıkış nedeni ortaya konulmalıdır. Bunun için doktor aynı zamanda orta kulağa da bakar. Çünkü orta kulak için uygulanacak tedaviler, dış kulak için uygun değildir. Bu noktada eğer sorunun dış kulaktan kaynaklandığı kesinleşirse iltihabı durdurmak ve kulak kanalını iyileştirmek için tedaviye başlanır. Bunun için kulak damlaları, kulak vakumu ve kulak küreti kullanılabilir. Kulak damlaları genellikle; asidik çözeltiler, steroidli damlalar, bakteriler için antibiyotikli damlalar şeklindedir. Daha ağır hastalarda antibiyotik ağızdan da alınabilir.

– Öncelikle kulakları kuru tutmak çok önemlidir. Bu sebeple banyo, duş, havuz ve deniz sonrası kulaklarda nem mutlaka alınmalıdır,

– Duş sırasında suyun ve şampuanın kulağa kaçmamasına özen gösterilmelidir,

– Deniz ve havuza girerken kulak tıkacı kullanılmalıdır,

– Kulağı temizlemek için pamuklu çubuğu kulak kanalının içlerine doğru kullanılmamalıdır,

– Yakın zamanda kulak enfeksiyonu geçirildiyse yüzmeden önce mutlaka doktora başvurulmalıdır.