Haber Başlığı

Geceleri çok hareket ederiz bu sebeple saçlar sürtünmeden kaynaklı ciddi şekilde zarar görebilir. Çünkü her ileri geri döndüğünüzde, özellikle pamuklu veya keten yatak örtülerinde saçın zarar görmesine, saç dökülmesine ve kabarmasına yol açabilir.

Pürüzlü malzemeler sadece saç yüzeyine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda saçınızı nemden mahrum bırakır ve kurutur.

Saçınızın yırtılmasını veya kırılmasını önlemek için örtü olarak ipek veya saten gibi yumuşak malzemeler kullanmanızı öneririz. Bunlar nemi tutar ve daha az sürtünmeye yol açar.

Ayrıca basit saç modelleri de saçlarınıza bakım yapmanıza yardımcı olabilir. Bu, siz uyurken saçların birbirine dolanmasını önlerken aynı zamanda sürtünme, kırılma ve kırık uçlardan korur.

Aşağıda saçlarınızı gece korumak için kullanabileceğiniz uyku saç modellerinden bir seçki derledik.

 Bu saç modelleri saçlarınızın kırılmasını korur!1. Yüksek topuz

Tüm saçlarınızı bir elinize alın ve başınızın üstünde hafifçe topuz yapın. Ancak uyuyabilmeniz için topuz çok yüksekte bağlanmalı ve çok sıkı olmamalıdır. Topuzu yerinde tutmak için saç tokası kullanın, böylece uyurken saçlarınız gevşemez.

2.  Örgü

Saçınızı ortadan iki bölüme ayırın. Ardından saçtan bir tutam alın ve örün, işlemi diğer saç bölümüyle tekrarlayın. Saçınızı yumuşak bir saç tokası ile sabitleyin. Bu uyku saç modeli sadece saçınızın tüm uzunluğunu korumakla kalmaz, aynı zamanda ertesi sabah yumuşak ve doğal dalgalı saçlara sahip olursunuz.

3. Klasik atkuyruğu

Bu saç modeli muhtemelen en kolay ve en basit olanıdır. Saçınızı düşük bir at kuyruğunda toplayın ve örgüyü yumuşak bir saç tokası ile sabitleyin.

4. Klasik örgülü saç modeli

Bu örgü sadece hızlı ve kolay yapılamaz, aynı zamanda çok da etkilidir. Saçınızı her akşam klasik, enseden alçak, gevşek örgülü bir örgüyle örmek saç kırılmasını önler ve saçlarınızın daha fazla yapı ve hacim kazandırır.

5. Uyku başlığı

Sadece saç modelleri değil, özel uyku boneleri veya mikrofiber havlular da saçınızı gece saç kırılmalarından koruyabilir.

Nemi hapsettikleri ve ayrıca yastık ile saç arasındaki sürtünmeyi azalttıkları için aşırı kuru saçları olan kişiler için özellikle iyidirler. Ek olarak, kırık uçlara karşı korurlar ve saçın kabarmamasını sağlarlar.

İpucu: Örgülerin gevşek olduğundan emin olun, aksi takdirde saç çizgisi ve saç kökleri gerginleşir. Ayrıca, yalnızca yumuşak kadife veya ipek saç bağları kullanın ve bunların çekmeyi, takılmayı ve hasarı azaltacak metal bir parça içermediğinden emin olun.