Haber Başlığı

Yeni bir iş kurarken, hangi alt segmentlere hitap edileceği yeteri kadar düşünülmediyse başlangıçta resmi prosedürler, personel ihtiyacı, kargo anlaşmaları hatta web sitesi için domain, vps, seo gibi sayısız araştırma konusu ve uzun bir yapılacaklar listesiyle karşı karşıya kalındığından nişin önemi ancak satışlar istenen seviyelere ulaşmadığında fark edilebilir. Çevrimiçi işletmeler için doğru nişi seçmek bu yüzden son derece önemlidir çünkü net bir niş veya iş fikriniz yoksa, bu; satış elde etmek, çevrimiçi mağazanızı öne çıkarmak ve büyütmek için daha fazla çabalamanıza ve zor zamanlar yaşamanıza neden olacaktır.

Özellikle çok büyük bir bütçesi olmayanların kârlı bir e-ticaret mağazası işletmek için bir nişe odaklanması daha küçük bir alanda daha az rakiple yola çıkmak anlamına geldiğinden dijital pazarlama uzmanları tarafından çokça tavsiye edilmektedir. Çünkü büyük bir pazar; sektördeki köklü işletmelerle sıkı bir rekabetle karşı karşıya kalmanıza hatta ziyaretçileri web sitenize çekmek için reklamlara çok miktarda para harcamak zorunda kalmanıza neden olacaktır. Bu nedenle nişinizi seçmenin, çevrimiçi işinizi başlatmanın en önemli adımı olduğu söylenebilir.

Aslında bir nişe sahip olmak bulunduğunuz sektörde özel uzmanlığınızın veya odak noktanızın ne olduğunu söylemenin havalı ve etkili bir yoludur. Dahası küçük bir ürün yelpazesi sunmak büyük bir ürün yelpazesiyle boğuşmaktan daha avantajlıdır. Farklı boyut ve fiyatlara sahip ürünlerle dolu dev bir çevrimiçi mağazanız olmadığından, fiyatlandırmalar veya ambalajları düşünmek çok daha az zaman ve emek harcamanıza neden olacaktır. Bu nedenle bir niş belirlemek sadece ne satmak istediğinize ve en çok kimin satın alacağına dair net bir fikriniz olmasına değil, birçok görevi otomatikleştirmenize, uzmanlaşmanıza ve rekabet avantajı elde etmenize de yarar.

Niş ne kadar küçük olursa, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını fark etmek, anlamak ve en çok ihtiyaç duydukları anda taleplerini karşılayacak içeriği üretmek o kadar kolay olacaktır. Eğer hedef kitleniz onları anladığınızı hissederse, ürünlerinizi satın alma konusunda kendilerini güvende hissedeceklerdir.

Aşırı kalabalık bir niş seçmek yerine ne kadar spesifik olursanız, o kadar az rekabetle karşı karşıya kalacağınızı bilmelisiniz ancak belirlediğiniz bir nişte rekabetin olmaması genellikle pazarın da olmadığının göstergesidir.

Gerçekte, tüm kitlelerin ihtiyaçlarını karşılayan bir ürün veya hizmet yaratmak imkansızdır. İnsanlar farklılıklara sahiptir ve değerleri, ilgi alanları, alışkanlıkları, yaşam tarzları, ideolojileri, demografik profilleri (yaşı, cinsiyeti, dini, satın alma gücü, eğitim geçmişi) de farklıdır. Bu yüzden aslında markanız için bir niş tanımlamak, sadece hitap edeceğiniz kitleyi değil, onları ürünlerinizi satın almaya ikna etmek için kullanacağınız stratejileri, dili, sosyal mecrayı belirlemenize de olanak tanır.

Ayrıca özel bir kitlenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bir nişe odaklanmak yeni pazarlar keşfetmenize, henüz çok fazla ilgi görmeyen veya pazarda henüz güçlü bir rekabetle karşı karşıya kalmayan talepleri karşılamaya çalışmanıza da yol açabilir.

Nişinizi belirlerken hedef kitlenizin konumuna göre aynı lokasyonda faaliyet gösteren rakipler hakkında kapsamlı araştırma yapmanız önerilir. Dahası sadece trend olduğu için bir niş seçmek yerine yakınlığınız ve ilginiz olan aşina olduğunuz bir alana yönelmeniz daha mantıklıdır. En karlı niş en iyi bildiğiniz iştir. Uzun süre spor yaptıysanız, spor malzemeleri satmak iyi bir fikir olabilir ya da yemek yapmaktan hayatınız boyunca keyif aldıysanız, bu alanda bir niş araştırmaya başlayabilirsiniz. İnterneti, keşfedilmemiş nişleri bulmak için kullanabilir, bir tüketici olarak ihtiyaçlarınızı düşünerek sektördekilerin henüz el atmadığı nişler keşfedebilirsiniz. Hedef kitleniz için etkili bir çözüm yaratma odağıyla düşünmeye ve araştırmaya devam etmeniz önerilir.

Uzman Görüşü

Bir e-ticaret işletmesi kurmak, marka adına karar vermekten ve tedarik zincirini araştırmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Herhangi bir çevrimiçi işi büyütmek maddi manevi ciddi bir yatırım olduğundan bir nişe odaklanarak yol almak başarı için kritiktir. Ancak eğer kullanıcı deneyimini ön planda tutmuyor ve sitenize yeterince trafik çekemiyorsanız, en iyi iş fikirleri bile başarısız olabilir. Bu bağlamda web sitenizi ziyaret edenler için sayfaların hızlı yüklenmesinin üstün kullanıcı deneyimi yaratmanın en belirleyici etkeni olduğunu bilmelisiniz. E-ticaret sitenizle amacınız hızlı bir şekilde para kazanmaksa uzun vadeli bir vizyona sahip olmanız önerilir. Bu da en baştan güçlü bir hosting altyapısıyla yola çıkmanızın gerekliliğini vurgular.

Turhost olarak yıllardır girişimcilerin ve işini büyütmek isteyenlerin e-ticaret siteleri için gereken sanal sunucu, bulut sunucu ya da dedicated sunucu gibi ihtiyaçlarını en güçlü donanımlar, en modern teknolojiler ve orijinal yazılımlarla buluşturuyor, kullanıcı deneyimine zarar veren erişim problemleri ve performans sorunlarından sıyrılmalarını sağlıyoruz. Aynı anda yüzlerce, binlerce kişiye hizmet verebilecek web sitelerinizin dayandığı sunucu ortamına karar vermenin nişinizdeki kitleyi elde tutabilmeniz için son derece önemli olduğunu hatırlatır, her yıl düzenli olarak devreye aldığımız altyapı güçlendirmeleri ve yeniliklerimizden yararlanmanızı dileriz.