Haber Başlığı

Eski dönemlerden beri günümüze kadar gelmiş olan adetler arasında yer alan kurdele yutmayı geleneği hala devam etmektedir.

Hemen hemen birçok bazı batıl inançların varlığını koruduğu görmek mümkün.

Batıl inançlar arasında yer alan ve belirgin şekilde devam eden gelenekler arasında nişan merasiminde kısmet açılması için yapılan nişan kurdelesinden küçücük bir kısmını yutmaktır.

Evet bu kurdele yutma geleneği biyolojik açıdan belki zararlı olabilir ama genç kızlar arasında oldukça popüler bir inançtır…

Kurdele yutma geleneği tam olarak neyi ifade etmekedir?

İnanışa göre, henüz evlenmemiş veya  kısmetinin kapalı olduğu düşünülen gençler, nişan merasiminde yüzüklerin bağlı olduğu kurdelenin kesilmesinin ardından kesilen kurdelenin bir parçası yutturulur.

Yutulan kurdele ile kısmet açılması beklenilir.

Kırmızı kurdeleyi yutmak zararlı mıdır?

Kısmet açılması için bazıları bu kurdeleyi ağaç dallarına bağlamayı tercih ediyor… Bazıları insanlar cüzdanına koymayı tercih ederken bazıları da su yardımı ile yutuyor.

Kurdeleyi küçük bir parça olarak yutsanızda metaryel açısından midenin yiyecekler gibi sindirip bağırsaklardan geçirmesi pek mümkün değildir.  Bunun yanında her ne kadar su ile tüketilse de kurdelenin boğaza yapışma riskini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bu sebeple bu tarz batıl inançları gerçekleştirirken sağlık problemlerininde beraber oluşacağını göz önünde bulundurmalısınız.