Haber Başlığı

Yoğun ve stresli iş yaşamından bir nebze olsun sıyrılmak adına kurduğunuz tatil hayalleri yine bütün bir sene boyunca en büyük motivasyon kaynağınız oldu değil mi?

Haydi bakalım, beklediğiniz o özel zaman gelip çattı. Şimdi zihninizi meşgul eden bütün işlere küçük bir mola verip, biraz olsun nefes alma zamanı. Bu zengin coğrafyada pek kolay olmasa da size düşen tek şey, kendiniz ve sevdikleriniz için yaz tatilini bu sene nerede geçireceğinize karar vermek. Henüz karar vermediyseniz işte tatil önerileri..

Bodrum, Muğla

Tatil yerleri listemizin birinci sırasında elbette Bodrum var. Tatil yapılacak yerlerin en çok tanınanı, en çok bahsedileni de belki de Bodrum. Türkiye’de deniz, kum, güneş sözcüklerini bir araya getirdiğimiz zaman zihnimize düşen ilk yer çoğumuz için Bodrum oluyor.

Ayvalık, Balıkesir

Tatil yapılacak yerlerin en güzellerinden birisi olan Ayvalık, Balıkesir’in Ege’ye doğru firar etmiş ilçesi. Buranın zaten bütün kalbiyle, ruhuyla, neşesiyle Ege’ye ait olduğunu gelir gelmez fark edeceksiniz. Hayatınız boyunca Ayvalık’ı sadece tostuyla değil, Cunda Adası’yla, Şeytan Sofrası’yla ya da Sarımsaklı Plajı ile  anımsamak için rotanızı bir an önce bu şirin beldeye çevirin.

Alaçatı, İzmir

Tatil beldeleri arasında “En İyi Çıkış Yapan Yerler” şeklinde bir liste yapsak, şüphesiz ki zirvede Çeşme‘den başka bir yeri göremeyiz. Çeşme’nin bu önlenemez yükselişinde Alaçatı’nın payı ise tartışılmaz. Eskiden sadece rüzgar sörfüyle ön planda olan Alaçatı, şimdilerde yaz tatillerinin vazgeçilmez adresi durumunda. İzmir’e yaklaşık 90 km olan Alaçatı, sizi yol boyunca buranın simgesi olan rüzgar değirmenleriyle karşılar. Butik otelleri, son derece şık mekanları, sörf tutkunlarının vazgeçemediği hırçın denizi ve otantik çarşısıyla Alaçatı’da renkli bir yaz tatili sizleri bekliyor.

Eski Foça, İzmir

Ege’nin incisi İzmir ise İzmir’in incisi de şüphesiz Foça. Foça da yıllar boyu çok büyük bir hasara uğramadan kendini koruyabilmiş nadir güzelliklerden biri. İsmini zamanında denizinde yaşayan Akdeniz foklarından alan Phokaia, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılıyor. İki yer de turist akınına uğruyor ancak aralarında büyük bir fark var. Yeni Foça yapılaşmalarla eski görünümünü kaybettiği için Eski Foça daha ön planda, çünkü yıllardır aynı haliyle kalmış. Küçük liman bölgesiyle, sayısız balıkçı teknesiyle, temiz sahil yoluyla, butik otele dönüştürülmüş eski Rum evleriyle ve daracık ara sokaklarıyla insana aradığı huzuru veriyor.

Fethiye, Muğla

Muğla Türkiye’nin tatil şehirlerinin başında geliyor. Fethiye ise Muğla’nın diğer bir incisi. Antik çağlarda burada zengin bir yaşam kuran Likyalılardan Romalılara, daha sonrasında da günümüze miras kalan Fethiye, gürültüden ve kalabalıktan uzak bir tatil yapmak isteyenlerin her zaman uğrak yeri oluyor. Fethiye ile özdeşleşmiş olan Ölüdeniz’e gitmek içinse merkezden sadece 10 km uzaklaşmanız yetecektir.

Kaş – Kalkan, Antalya

Türkiye’de tatil yapılacak en popüler yerlerden bir tanesi de Kaş. Ülkemizin cennet köşesi olan Antalya’nın her bir ilçesi kendi içinde apayrı bir dünya. Kaş da elbette bunlardan bir tanesi. Bilhassa kamp yapma konusunda tatilcileri mutlu eden Kaş, dalmayı sevenler için de ideal bir bölge olarak biliniyor. İçinizi kıpır kıpır edecek bir tatil deneyimi için Antalya merkezden Kaş’a 3 saatlik bir yol gitmeniz gerekiyor.

Bozcaada, Çanakkale

Sizce Türkiye’de yaz tatili yapılacak yerler listesine Bozcaada dahil olmadan olur mu hiç? Eğer Bozcaada’ya ilk kez gidecekseniz çok şanslısınız çünkü buradaki ilk hislerin tarifi mümkün değil. Her defasında, sanki ilk defa gidiyormuşçasına o duyguları yeni baştan tatmak istersiniz. Bütün dünyadan arınmış, adeta kendini gürültüden izole etmiş bambaşka bir dünyaya kucak açmak istiyorsanız, Rum ve Türk halklarının tarih boyunca kardeşçe yaşadığı bu saklı cennet, tam da size göre bir yer.