Haber Başlığı

Kimi renkli giyinmeyi seviyor kimi siyahtan hiç vazgeçmiyor. Gardırobunuzdaki ağırlıklı renkler aslında karakterinizi yansıtıyor. İşte konunun uzmanlarına göre sevdiğiniz rengin sizi nasıl karakterize ettiğine dair detaylar.

Siyah

Siyah ciddiye alınan bir renktir. Psikolojiye göre, siyah renk, başkaları tarafından prestij, güç, ciddiyet olarak algılanıyor. Bu nedenle  birçok üniversitesinde, mezuniyet cübbesi siyah renktir.  Siyah kıyafet giymeyi tercih edenler iddialı ama aynı zamanda hassastırlar. Kuralcı oldukları kadar duygusal, heyecanlı ve aynı zamanda gizemli bir yapıları vardır. 

Kahverengi

Kahverengi, güvenin, gücün ve istikrarın rengidir.  Kahverengi rengi giymeyi seven insanlar biraz muhafazakârdır, yaşlılarına saygı duyarlar ve her şeyde barış, istikrar ve güç ararlar. Kahverengi elbiseli bir kız veya kahverengi ceketli bir erkek, güvenilir, zeki ve rasyonel bir insan izlenimini verir.

Mavi

British Columbia Üniversitesi bilim adamları renklerin etkisi hakkında bir araştırma yaptılar ve koyu mavi tonlarının sakinleştirici bir etkisi olduğunu buldular. İnsanlar mavi rengi,  güven, verimlilik ve huzurla ilişkilendiriyorlar. Mavi tonlar, genellikle sempatik, nazik ve utangaç insanlar tarafından seçilir.  Sakinlik ve zindelik, bu rengi seven insanlarda bulunan en yaygın niteliklerden ikisidir.

Yeşil

Amsterdam Üniversitesi'nden bilim adamları, yeşil rengin sizin ve çevrenizin içindeki iyi bir ruh halini gösteriyor. Yeşil, doğayla bağlantıyı, barış ve hoşnutluk duygusunu yansıtıyor.  Kıyafetlerinde yeşil rengi tercih edenler, aktif bir kamu yaşamına sahip olmakla birlikte, iyi yaşar ve mali açıdan istikrarlıdırlar. Ayrıca sevecen, nazik ve yumuşak bir kalbe sahiptirler.

Mor

Geçmişte mor çoğunlukla zenginlik ve statü ve lüks anlamına gelirdi.  Kleopatra'nın mor rengi çok sevdiği biliniyor. Günümüzde kıyafetlerde mor rengi seçmek, yaratıcılığı, öngörüyü ve sanat sevgisini gösteriyor. Uzmanlara göre  mor giyen insanlar duygusal ve hassastır. Tutkulu ve mistik bir yapıları vardır. Bu kişiler aynı zamanda öngörülemez olduklarından onlarla uğraşmak hem kolay hem de zor olabilir. 

Kırmızı

Kırmızı tutkunun ve enerjinin rengidir. Birisini ikna etmek için bu rengin seçilmesi gerektiği söylenir.  Kırmızının herhangi bir tonunu giyen kişi, enerjik, canlı ve hareketli biri olarak algılanır. Rochester Üniversitesi'nden psikologlar, erkeklerin kırmızı renk giyen kadınalra daha fazla ilgi duyduklarını söylüyor. Ayrıca  Virginia Tıp Fakültesi'nden psikoloji profesörü Abby Calisch’a göre kırmızı erkekler için uyarıcı bir renktir. Kırmızı giymeyi sevenler, heyecanlı, ben merkezci ve bağımlılığa eğilimli olabilirler.

 

Sarı

Sarı, mutluluk, güneş ve kahkaha rengidir. Çalışmalar , sarı renklerin beyindeki serotonin üretimini arttırdığını, metabolizmayı hızlandırdığını ve ruh halini iyileştirdiğini söylüyor. Buna ek olarak sarı renk,  yoğunlaşmayı ve dikkati arttırır. Bu nedenle reklam panolarında, reklam sitelerinde, yol levhalarında ve sokak çizgilerinde sıklıkla kullanılır. Uzmanlar, kıyafetlerinde sarı tonlarını seçenlerin aktif, yaratıcı, hayalperest ve maceraperest olduğunu söylüyor.  

Beyaz

Beyaz, özgürlük, saflık, masumiyet ve basitliğin simgesidir. Bu nedenle, birçok insan hayatlarında yeni bir şeye başlarken beyaz bir şeyler satın alırlar. Beyaz rengi sevenler, özgürlüğü sever, iyimserdirler ve mükemmellik için çalışırlar. 

Pembe

Yumuşak pembe sakin, sıcak ve dişi rengi olarak kabul edilir ve en güçlü sakinleştiricilerden biridir. Bu nedenle, bazı hapishanelerde saldırganlık seviyesini düşürmek için duvarlar pembe tonlarda boyanır. Psikologlara göre pembeyi seven insanlar romantik, nazik ve rahattırlar.  

Turuncu

Turuncu her zaman sıcak ve eğlenceli bir ortamın rengidir.  Aynı zamanda neşeli, yaratıcı ve çekici bir renktir. Turuncu giymeyi sevenlerin iyimser, enerjik, neşeli ve değişim için istekli oldukları belirtildi. Bu rengi sevenler hırslı ve ihtiyatlıdırlar. 

Gri

Gri, denge rengidir. Ne karanlık ne de parlaktır. Gri kıyafeti seçenler, görünmez olmayı istiyorlardır. Gri ve tonları huzur ve olgunluğun sembolüdür. Birçok orta yaşlı erkekler ve kadınlar gri elbiseler seçerler. Bu nötr bir renk olduğundan, onu tercih eden kişiyi tanımlamak son derece zordur. Kurallara sessizce uymaya hazır, duygusal, tarafsız ve dikkat çekmeyi sevmeyen olarak tanımlanabilirler.