Haber Başlığı
SLS nedir?

Halk arasında SLS olarak bilinen madde, Sodyum Lauril Sülfat anlamına gelmektedir. Sodyum Lauril Sülfat orta derecede tahriş edici özelliğe sahip bir maddedir. Sodyum Lauril Sülfat aynı zamanda çeşitli kimyasallarla tepkimeye girerek kanserojen olduğu bilinen nitrozaminlere dönüşebilmektedir. Bu madde cilt tarafından kolayca emilir ve etkisi uzun süre kalır. Her gün kullandığınız ürünlerde eğer bu madde varsa dikkat! Kanserojen etkilere maruz kalıyorsunuz.

Diş macunu

Diş macunu hepimizin kişisel temizliği en fazla kullandığı kişisel bakım ürünüdür. Bu kadar çok kullandığımız bir ürünün içindekiler kısmını incelemek çok önemli bir husus. Diş etinden alınan bir madde beynimizin sinir kısmına çok kolay ulaşır. Bu yüzden diş macunu alırken içerisinde SLS maddesi bulunan ürünlere karşı çok dikkatli davranmalısınız.

Şampuan

Şampuan alırken aman dikkat! En ağır SLS maddesini içeren ürünler şampuanlar. Bu yüzden mutlaka SLS içermeyen bitkisel şampuanlar kullanmalısınız. Kozmetik ürün satan mağazalarda bitkisel şampuan bölümü mevcut. Oradan yine içeriğini kontrol ederek SLS içermeyen doğal şampuanlar tercih edebilirsiniz.

Duş jeli

Ambalajları oldukça çekici gözüken duş jelleri büyük tehlike içeriyor. Vücudunuzun her bölümüne sürdüğünüz bu jeller eğer SLS içeriyorsa tehlikedesiniz demektir. Size tavsiyem duş jelleri yerine doğal sabunlar kullanmalısınız.

Makyaj temizleme ürünleri

Makyaj temizleme sularını hepimiz kullanmaktayız. Pamuğa damlatıp yüzüme sürdüğümüz bu ürün aynı zamanda rimelimizi temizlerken gözümüze de temas etmekte. Bu ürünlerin SLS içermeyenini bulmak gerçekten çok zor. Bu sebeple bu ürünleri hayatınızdan çıkarıp gül suyu gibi doğal ürünler kullanmanızda fayda var.