Haber Başlığı

Kraliyet ailesinin günlük yaşamda rutinleri haline gelen kural listesi vardır buna moda kuralları da dahildir. Bu kurallar kimin neyi ne zaman ve hangi renkte giyileceğine kadar belirler. Kısaca bir sonraki Meghan Markle olmak istiyorsanız, hepsini şimdiden öğrenmeye başlasanız iyi olur. İşte kraliyet ailesinin moda kuralları..

1- Taç giymek sadece evliler için izin verilir

 

Taç takmak masumiyetin sembolü olarak kabul ediliyor. Geçmişten gelen ataları sembolize eden taçlar sadece düğün zaman veya düğünden sonra izin veriliyor. Zaman değişmiş olabilir, ancak geleneksel taç kuralı devam ediyor. Örneğin, Meghan Markle düğün gününe kadar taç giymedi.

2- Oje rengi her zaman sadelikten yana olmalıdır

Queen Elizabeth 1989’dan beri sadece Esse’nin Ballet Slippers rengindeki uçuk pembe ojeyi kullandığını biliyor muydunuz? Ojenin rengi kraliyet ailesi için oldukça önemli bir gelenektir. Kate Middleton ve Megan Markle da sadece açık renkli bir oje tercihinde bulunur.

3-Siyah minimumda tutulmalıdır

Yas tutmadıkça kraliyetler siyah giymemelidir. Seyahat ederken, tüm kraliyet üyeleri, uzaktayken bir aile üyesinin ölmesi durumunda ekstra tamamen siyah bir kıyafet kombinasyonu almalıdır. Ancak onun dışında siyah giyinmek uygun değildir.

4-Kıyafetler her zaman kişiye özel olmalıdır

Kıyafetler her zaman kişiye özel olarak bedenine ve vücut tipine göre tasarlanmalıdır. Son zamanlarda bu moda kuralına uyulmasa da genel olarak bu kural geçerlidir.

5-Kraliçenin parlak renklerde giyinmesi gerekiyor

Kraliçe Elizabeth, tırnaklarının aksine kıyafetlerini her zaman renkli ve parlak tutması gerekir. Kalabalığın içinde öne çıkması gerektiği için kostüm tercihlerini her zaman renkli kıyafetlerden yana kullanır.

6-Palto ve ceketler her zaman giyilir, elde taşınmaz

Kraliyet ailesinin bir başka kuralı ise paltolar her zaman kraliyet ailesinin üzerine olmalıdır. Sıcak veya soğuk olsun paltolar dışarıda genel olarak çıkarılmasına izin verilmez. Bir kere ceketli paltolu giyildikten sonra çıkarıp ellerine aldıkları görülmez.

7-Saç ve makyaj her zaman temiz ve doğal olmalıdır

Eğer kraliyet ailesindenseniz, saçınızı çılgın bir renge boyamak veya koyu buğulu bir göz denemek pek olası değildir. Asil saçlar zahmetsizce ve doğal olarak güzel görünmeli, ipeksi pürüzsüz ve düzgün görünmeli, at kuyruğu yapıldığında bile makyaj minimal, mütevazı ve doğal tutulmalıdır. Tabi bu kural artık o kadar da uygulanmıyor diyebiliriz. Mesela Meghan Markle’ın buğulu göz makyajı bu kuralı biraz çiğniyor olabilir ama hala düzgün görünümlü saçlardan kuralı kurtarıyor diyebiliriz.

8-Ayakkabılar temiz ve düzenli tutulmalıdır 

Kraliyet ailesinin üyelerinden, kıyafetlerinin her unsurunun kontrol altında olması beklenir ve buna ayakkabıları da dahildir. Ayakkabılar temiz ve düzenli tutulmalıdır, o kadar düzenli ki  bazı yayınlar Prens Charles’ın ayakkabı bağcıklarının ütülemeyi tercih ettiğini bildiriyor.

9-Çorap her zaman giyilmelidir

Kraliyet ailesindeki üyeler elbisenin altına her zaman çorap giyinmelidir. Fakat bu kural biraz esnemiş olmalı ki Megan Markle ve Kate Middleton son zamanlarda elbiselerin altına çorap giyinmemeyi tercih ediyorlar.

10-Eldiven takılmalıdır

Elbette, modaya uygunlar. Ancak eldivenler, birçok insanla el sıkışmasını gerektiren resmi bir göreve katılırken Kraliçe tarafından tercih edilen bir güvenlik önlemidir. Kraliyet eldiven üreticisinin neredeyse her zaman siyah veya beyaz olduğunu ve pamuk ve naylondan yapıldığını söylediği aksesuar, mikropların yayılmasını önler.

11-Etek boyları önemli 

Kraliyet kadınlarının hepsinin etek ucu ve dekolteleri kontrol altında olmak zorundadır. Dekolte görünmemeli ve eteğin etek ucu dizin üst kısmına yakın olmalıdır.

12-Denim giyinmek yasak değil ancak sık sık tercih edilmemeli

Daha rahat geziler için, ailedeki kadınlar pantolon, hırka ve blazerleri tercih etme eğilimindeyken, erkekler polo veya düğmeli gömlekler ve haki pantolonlar giyiyor. Verilen bir röportajda aslında denimin tercih edilmemesi gerektiğini savunulurken denim kotlar sadece özel yaşamlarında giyilmelidir deniliyor.