Haber Başlığı
Bu hilelerle kolayca kalori tasarrufu yapabilirsiniz1. Su için

Hepimiz bol su içmenin sayısız sağlık yararı vaat ettiğini biliyoruz. Bu nedenle sıvı alımı kilo vermemize de yardımcı olabilir. Yeterince su içersek midemiz doyar ve daha az aç hissederiz. Daha çabuk doymak için yemekten hemen önce büyük bir bardak su içmelisiniz. Ayrıca, vücut su filtreleme işleminde enerji kullandığından, içme suyu kalori tüketiminizi artırır.

2. İyi çiğneyin

Sindirim sistemi, yemeğimizi çiğnediğimiz esnada ağızda başlar. Bu süreçte, karbonhidratları ve yağları ayıran tükürük yoluyla enzimler salınır. Yemeğinize zaman ayırır ve iyice uzun süreli bir şekilde çiğnerseniz, genellikle daha az yersiniz. Çünkü yaklaşık 15-20 dakika sonra tokluk hissi devreye girmektedir. Buna ek olarak, kapsamlı çiğneme, bağırsakta doğal iştah bastırıcılar olarak işlev gören belirli hormonları salmayı amaçlar.

3. Yeterince uyuyun

Siz de fenomeni biliyor musunuz? Çok kısa bir geceden sonra, ertesi gün önemli ölçüde daha büyük bir iştah hissediyor musunuz? Araştırmacılar, uyku eksikliğinin beynin ödül sistemini harekete geçirdiğini ve tatlı veya yağlı yiyecekler için aşermeye yol açtığını buldu. Bu nedenle çok az uyku kilo verme başarınızı kalıcı olarak azaltabilir. Ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğu bireyseldir. Çoğu insan yedi ila sekiz saat arasında idare eder.

5. Sağlıklı atıştırmalıklar tüketin

Artan açlığı veya istekleri gidermek için çikolata ve sakızlı ayılar gibi tatlı ikramlara ulaşmayı severiz. Ancak sürekli atıştırmalık yemek, özellikle yüksek kalorili ikramlara başvuruyorsanız, kilo almanıza nede olur. Daha sağlıklı ve lezzetli alternatifler, örneğin bir avuç fındık, meyve veya bitki ve sebze atıştırmalıkları tüketebilirsiniz.