Haber Başlığı

Hamilelik sürecinde ter bezleri daha fazla çalıştığı için hamilelikte banyo ihtiyacın normale göre daha fazla olabilir. Özellikle yaz aylarında vücut ısısı ve terleme durumu arttığı için daha fazla duş alma ihtiyacı hissedebilirsin. Bu nokta da vücut hijyenini sağlamak için banyo yapmak anne adayları için oldukça rahatlatıcıdır. Banyoda uzun vakit geçirmeyi seviyor ve sıcak duşlarla ağrılarınızı dindirmek istiyor olabilirsiniz. Fakat bebeğinizin güvenliğini sağlamak için mutlaka önlem almanız gerekiyor. Bu içeriğimizde hamilelikte banyo yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. Peki hamilelikte banyo yaparken bebek hisseder mi, duş sırasında nelere dikkat etmelisin? Hadi başlayalım!

1) Suyun sıcaklığını doğru ayarda tutun.

Hamilelikte sıcak suyla yıkanmak bebek için tehlikeli olabilir. Bu aklınıza hamilelikte banyo yapmak zararlı mı, sorusunu getirmesin. Elbette banyo yapmanın ne sana ne de bebeğine bir zararı yok. Yalnızca yıkandığın su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. 37-38 derecedeki ısı banyo suyu için ideal. Hamilelikte sıcak duş kan dolaşımını yavaşlatıyor ve dokuların yorulmasına yol açıyor. Hamilelikte banyo yaparken bebek hisseder mi, diye merak edebilirsiniz. Bebekler belli bir büyüklüğe ulaştıklarında sıcaklık değişimlerini algılayabiliyorlar. Bu yüzden gebelikte sıcak suyla banyo yapmak bebekler için rahatsız edici olabilmektedir.

2) Duşa girdiğinizde mutlaka güvenlik önemlerinizi alın.

Gebelikte banyo yaparken nelere dikkat edilmelidir, dendiğinde akla gelmesi gereken önemli durumlardan biri de güvenliktir. Ani kasılmalar ya da ani bir tekme nedeniyle banyoda dengeni kaybedebilirsin. Başın dönebilir ya da ayağın kayabilir. Bu yüzden evde yalnızken hamileyken banyo yapmak tehlikelidir. Duş saatlerini mümkün olduğunca yalnız olmadığın zamanlara göre ayarlanabilir. Hamileliğin ilk haftalarında banyo yapmak sakıncalı mı, sorusu aklına takılabilir. Özellikle ilk aylarda sıcak suyla yapılan duş doğum kusurlarına yol açabilir.

3) Ayakta mı oturarak mı?

Küvette yatmak ya da oturmak yerine, hamilelikte ayakta banyo yapmak çok daha doğru bir tercih. Çünkü oturarak banyo yapmak enfeksiyon kapmana neden olabilir. Hamilelikte kaç günde bir banyo yapılmalı, buna da cevap verelim. Her anne adayının terleme miktarı birbirinden farklı. Bu, tamamen senin ihtiyacına göre değişebilen bir durum. İstersen günde 2-3 kez istersen de 2 günde 1 kez duş almanın senin ve bebeğinin sağlığı için herhangi bir mahsuru yok.

4) Banyo da kullanılan şampuan, duş jeli ve kremlerini kullanırken dikkat edin.

İlk olarak hamilelikte şampuan kullanmak zararlı mı, sorusuyla başlayalım. Hayır, şampuan kullanmanın herhangi bir zararı yok fakat pH değeri nötr olan şampuanları tercih etmenizi öneririz. Eğer cilt kuruluğu problemin varsa normal sabun kullanmak yerine, cildinin nemlenmesini sağlayacak gliserin bazlı sabunları tercih etmelisiniz. Banyo sırasında vücut yağı kullanmayı ihmal etmeyin.

5) Banyo da kalma sürenizi ayarlayın.

Gebelikte duş almak için en ideal zaman öğlen 15:00 ile akşam 21:00 arasıdır. Bu saatlerde vücudun daha iyi çalışacağı için duştan sonra kendini daha enerjik hissedebilirsin. Ortalama 15 dakika küvette kalman için yeterli bir zaman. Bu süreden daha fazla suda kalman vücudunun buruş buruş olmasına ve kurumasına yol açar. Vajinal enfeksiyon, erken doğum tehdidi ve vajinal kanama şikayeti olan hamilelere de küvette banyo yapmak ve uzun süre banyoda kalmak önerilmez.