Haber Başlığı

Fransız askısı ve örümcek ağı estetiği son zamanların en popüler estetik uygulamalarıdır.Bazı kişiler bu iki işlemin aynı işlem olduğunu sanmaktadır. Bazı firmalar da örümcek ağı estetiği yapıp fransız askısı yaptığını söylemektedir.

Bu iki işlem her ne kadar uygulanma şekli ile birbirine benzer gibi gözükse de aslında birbirinden farklı işlemlerdir.

İp askı uygulamaları son zamanlarda tercih edilen ameliyatsız yüz gerdirme uygulamalarındandır.

Fransız askı uygulaması Fransa’da geliştirilmiş ipler kullanılarak yapılan bir yöntem olduğu için adını da buradan almaktadır. Fransız askıdaki amaç yüzü iplerle yukarıya doğru kaldırıp bu sayede gerdirme etkisi sağlamaktır.

Örümcek ağı uygulaması ise cilt altına döşenen iplerin değişik yön ve açılarda tıpkı bir ağ şeklinde örülen iplerin sayesinde yüzdeki esnekliği ve yenilenmeyi arttırmasıdır. Aynı zamanda örümcek ağı cildin kolajen ve elastik sentezini uyarmaktadır.

Özetle şunu söylemek mümkündür ki Fransız askısı yöntemi ile bir cilt gerdirme işlemi söz konusu iken örümcek ağında cildin elastikiyeti arttırılmaktadır.

Bunun sonucunda İkisi bir arada uygulanabilir mi sorusu aklımıza gelebilir.

Evet, ikisini bir arada uygulamak mümkündür. Cildi gerdirirken aynı zamanda elastikiyetini artırmak amacıyla örümcek ağı estetiği uygulaması da yapılabilir. İkisini bir arada uygulamak mümkün olduğu gibi kişinin tercihine bağlı olarak ayrı ayrı da uygulanabilmektedir.

Peki, kırışıklarımızdan kurtulmak için örümcek ağını mı yoksa Fransız askısını mı tercih etmeliyiz?

Eğer cildimizdeki kırışıklıklar hafif derecede ise örümcek ağı yeterli olacaktır. İleri düzeydeki kırışıklıklar için ise Fransız askısı tercih edilmelidir.

Daha ileri düzeydeki kırışıklıklar için ise örümcek ağı ve Fransız askıyı bir arada kullanmak en doğru tercih olacaktır.

İleri düzeydeki kırışıklıklarda örümcek ağı ile önce cildin elastikiyet seviyesi arttırılır ve cilt altına gerilen ipler farklı açılardaki ipler sayesinde hafif dereceli kırışıklıkların düzelmesi sağlanır. Örümcek ağının yeterli gelmediği kırışıklıklar ise Fransız askısı ile gerilmesi sağlanarak düzeltilir.

Her iki işlemde de uygulama lokal anestezi ile yapılmakta ve aynı gün içerisinde kişi normal yaşantısına dönebilmektedir.

Her iki uygulamada vücudun farklı bölgelerine uygulanabilir ancak genelde yüz, boyun ve kaş için uygulama yapılır.

Örümcek ağı estetiğini ömrü ortalama 2 yıl kadarken Fransız askısının kalıcılığı yaşam koşullarına bağlı olarak 5 ile 10 yıl arasında değişmektedir.

Fransız askısı daha çok yüzde gerilmeyi amaçlarken örümcek ağı uygulamasında cildin yenilenmesi amaçlanır. Bu sebeple de hangi işlemin tercih edilmesi gerektiği cildin kırışıklık oranına ve uzman hekimin tavsiyelerine göre değişiklik gösterebilir.

Fransız askısının fiyatı örümcek ağına göre daha yüksektir.

Sonuç olarak daha az kırışıklıklar için örümcek ağı estetiği, daha fazla olan kırışıklıklar için Fransız askısı tercih edilmelidir.

Hangi işlemin sizin için uygun olduğunu doktor değerlendirmesi belirleyecektir.