Haber Başlığı

Evinizde en çok kullanılan beyaz eşyaların başında bulaşık makinesi gelmektedir. Yemeklerden sonra sizi yığınla bulaşıklardan kurtaran bulaşık makinenizin kendi kendini temizlemiyor oluşu uzun vadeli makine de sorunlar yaratmaktadır. Bu sebeple bulaşık makinenizi düzenli periyodlar ile sizin temizlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde makinenizin performansı zamanla düşer ve kullanım ömrü azalır. Peki, bulaşık makinesini nasıl eski performansına getireceğim? Bulaşık makinesi nasıl temizlenir? Diye merak ediyorsanız size bulaşık makinenizden tam performans almak için uygulayabileceğiniz temizlik yöntemlerine göz atmadan geçmeyin!

Arap sabunu ile bulaşık makinesi temizliği

Bulaşık makinesi temizliğinde çok bilinen bir yöntem olmasa da arap sabunu oldukça etkilidir. Arap sabunu ile bulaşık makinesi temizliğinin en büyük avantajı, temizlik sırasında bulaşık makinenizi boş halde çalıştırmanıza gerek yok, bulaşıklarınız ile çalıştırabilirsiniz. Sıvı veya katı arap sabununu ıslak bezin üzerine sürdükten sonra makinenizin iç yüzeyinde bulunan tüm parçaları sabunlu bez ile silmeniz yeterlidir. Bulaşık makinesini sabundan arındırmak için ise sadece kuru bir bez ya da kağıt havlu ile kurulamanız yeterlidir. Böylelikle bulaşık makinesinin içerisinde kötü kokulardan kurtulabilir, temiz bir bulaşık makinesine sahip olabilirsiniz.

Karbonat ve sirkenin gücü ile pırıl pırıl bir bulaşık makinesi

Sirke ve karbonat makinenin her yerine ulaşarak pislikleri ve kireçleri temizler. Sirke ve karbonat ile çamaşır makinesi temizliğinde dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta bulunuyor. Her evde bulunan bu iki ürün ile kolayca makinenizi temizleyebilirsiniz. Temizlikten önce bulaşık makinesinin içindeki alt gözde bulunan süzgeci sökerek yemek artığı var mı diye kontrol etmeyi unutmayınız. Ardından geniş bir kase içerisine sirke koyun, bu kaseyi bulaşık makinesinin altına yerleştirin ve makineyi en yüksek sıcaklıkta çalıştırın. Yıkama bitince makinenin kapağını açın ve beyaz eşyayı soğumaya bırakın. Makine soğuduktan sonra alt rafı çıkarın, makinenin alt yüzeyine karbonat serpiştirin ve ürünü tekrar en yüksek sıcaklıkta çalıştırın. Şimdi içi hijyen dolu bir bulaşık makineniz oldu!

Limon tuzunun etkisini makinenizde kullanın

Limon tuzu fazlasıyla asidik bir maddedir.  Bu sayede kirleri söküp atan limon tuzunu kullanarak bulaşık makinesi temizliği yapabilirsiniz. Bunun için 2 kaşık ölçü de limon tuzu ve ona eşlik edecek 2 bardak beyaz sirkeyi bir kap içerisinde güzelce karıştırınız. Daha sonra kabı makinenin içine yerleştirin ya da karışımı dökün. Bulaşık makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırdıktan sonra makinenin ilk günkü gibi temiz olduğunu göreceksiniz. Sirke ve limon tuzunun kireç oluşumuna karşı etkili olması da makinenin performansının artmasına katkı sağlayacak.