Haber Başlığı

Başta meydana gelen herhangi bir darbe veya kaza sonucu kafa travması oluşabilir. Kafasını vuran kişi geçirdiği baş travma sonrası kazanın nasıl gerçekleştiğini hatırlamıyorsa, öncesini ve sonrasında ne olduğu anlamakta zorluk çekiyorsa, uyku hali varsa ya da uyandırılamıyorsa hayatı büyük bir risk altında olabilir. Ufak bir darbeden kaynaklı hafif bir şişlik diye geçiştirmemelisiniz. Kafaya gelen çok hafif bir darbe dahi çok ağrılı olabilir çünkü yüz ve kafa derisi vücudun diğer yerlerine göre daha hassastır. Darbe sonrası baş bölgesinde ağrı ve şişme olabilir, eğer müdahale edilmez ve bir haftadan fazla süre ağrı devam ederse mutlaka bir hekime görünmeniz gerekir.

Beyin kanaması olabilir mi?

 

Kafa bölgesine alınan ufak veya şiddetli darbe beyin ile beyin zarı arasında yer alan damarların zedelenmesine, hasar almasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar da ise beyin kanaması meydana gelir. Beyin kanaması rahatsızlığının en bilindik nedenlerinden biri kafaya alınan darbe ve hasarlardır. Her seferinde şiddetli darbeler beyin kanamasına yol açmaz. Kimi zaman kafa bölgesine alınan küçük hasarlar dahi beyin kanaması sorununa sebebiyet verebilmektedir.

Nasıl teşhis edilir?

İlk olarak etrafınızdaki kişilerden ağrılı yere bir buz koymasını isteyin ve mutlaka acil servise gidin. Doktor sizi mutlaka kazanın türü ve şiddeti konusunda sorgulayıp, muayene edecek ve gerekirse görüntüleme işlemlerini isteyip bir süre gözlem altında tutacaktır.

İlk tedavi nasıl olmalıdır?

Eğer kafanızda kesik oluşmuşsa yaranızın dikilmesi gerekecektir direkt hastaneye gitmeniz gerekir. Kesinlikle aspirin gibi ilaçlar yaranızın kanamasını çoğaltacağından alınmaması gerekir. Şiddetli çarpma, darbe gibi durumlarda ise kuvvetli ağrı kesiciler de uyku hali oluşturup hayati tehlikeye sokacağından alınmamalıdır.