Haber Başlığı

  2 yaş hem bebekler hem de ebeveynler için oldukça zorlu bir dönemdir. Bebeklerin kendilerini bir birey olarak görmeye başladığı ve öyle olduğunu kanıtlamaya çalıştığı bir dönemdir. Bu zorlu dönemde çocuklar henüz dil becerilerini yeterince geliştiremedikleri için bu durumu daha fazla zorlaştırıyor.

Bağırma, hayır deme, inatlaşma, huysuzluk, öfke nöbetleri, agresif tavırlar sergileyen çocuklar, istediğini yaptırana dek bu tavırları sergiler. Terrible Two olarak da bilinen 2 yaş sendromu tüm sağlıklı çocuklarda görülmesi beklenen bir durumdur. Ebeveynler bu durumu kontrol altına alıp yönetmelidirler. Öfke nöbetleri, agresif tavırlar, huysuzluk gibi davranışlar gayet normal karşılanması gerekir.

Çocuklarda görülen bu dönemde ebeveynlere oldukça fazla sorumluluk düşmektedir. Çocukları dinlemek, sorunlarında çözüm odaklı davranmak, tolere edebilmek ve kesin sınırlar belirlemek bu dönemde önemlidir. Çocuk ile iletişimi güçlendirmeye çalışabilirsiniz. İletişimi güçlendirmenin altın kuralı ile oyun oynamak olabilir. Oyun oynayarak anlatmaya çalıştığınız şeyleri anlatabilirsiniz.

2 Yaş Sendromu ile Nasıl Baş Edilir?
  1. Enerjisini boşaltmasına yardım edin, çocuklarınızın bu dönemde hareketlerini kısıtlamayın, enerjisini atabilecekleri ortamı sağlayın, oyunlar oynayın. Bu sayede daha az saldırgan olacaktır.
  2. Huysuzluk etmeyin, ne kadar gizlemeye çalışırsanız çalışın bunaldığınız, huysuzlandığınızı çocuklar anlar ve bu durum onları kötü yönde etkileyebilir ve kalplerini kırabilir.
  3. Çocukları bir şey yapmaya zorlamayın. Bu dönemde sıkça gözlemlenen durumlardan biriside olduğundan daha inatçı hareketler sergilemesidir.