Haber Başlığı

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı ve Luizvil’de 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, o dönem Luizvil’deki parkların siyahlara kapalı olmasına rağmen hep birlikte yürüdüler.Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı. Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Ülkemizde İlk Ne Zaman Kutlandı

Osmanlı’da 1 Mayıs ilk kez 1911’de Selanik’teki tütün, pamuk ve liman işçilerince kutlanmıştır ve İstanbul’daki ilk kutlama ise 1912 yılında yapılmıştır.

İşçilerin insani koşullarda çalışmak için verdikleri mücadeleler üzerine inşa edilmiş olan, Emek ve Dayanışma Günü adıyla kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı ülkemizde 2009 yılında resmi tatil ilan edilmiştir.

Hangi Ülkelerde Kutlanıyor

Günümüzde sosyalist ülkelerde yani Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.