Haber Başlığı

Kötü bir soğuk algınlığına veya kötü bir mide-bağırsak virüsüne yakalandığınızda ne yaparsınız? Hastasınız ve evde kendinizi iyileştiriyorsunuz. Fakat birçok kişi zihinsel olarak iyi olmadığında ne yapar? Ya da yorgun veya bitkin hissettiklerinde? Bu şikayetleri bir hiç olarak reddediyorsunuz, kendinizi toparlamaya çalışarak devam ediyorsunuz. Psikolog Ilona Bürgel , bu şekilde devam etmenin yanlış ve aynı zamanda tehlikeli olduğunu söylüyor. Zihinsel yorgunluğun kişisel yetersizlikle hiçbir ilgisi yoktur, ancak bunalmanızın önemli bir uyarı işaretidir. Bir tükenmişliğe dönüşebilir ve daha sonra uzun bir süre devam edebilir. 

Tükenmişlik nedir

“Tükenmişlik” terimi için kesin bir tıbbi tanım yoktur. Uzun süreli aşırı taleplerin tetiklediği fiziksel ve zihinsel yorgunluk belirtilerini özetliyor. Bununla birlikte birçok psikolog tükenmişliğin, tedavi edilmediği takdirde gerçek bir depresyona dönüşebileceğini ve depresyonun bir ön aşaması olduğunu söylüyor. 

Ne zaman doktora gitmeliyim

Kendinizi bitkin hissetmeye, dinlenme ve rahatlama özlemi duymaya başladığınızda harekete geçmeli ve doktorunuzdan randevu almalısınız. Corona zamanlarında bile!

Tükenmişliğim olup olmadığı nasıl anlaşılır

Bu en güçlü 7 tükenmişlik belirtilerini tanımalı ve bunlara en iyi nasıl karşı koyabileceğinizi bilmelisiniz…

1 Aşırı yorgun hissediyor ve uyuyamıyorsanız

Zihinsel çalışma fiziksel yorgunluğa neden olabilir. Özellikle çok çalıştığınızda ve yapılacaklar listesi asla kısalmıyorsa. Stres, çok eski zamanlardan beri tüm “baş et ya da kaç” tepkilerini tetikler. Sinir sistemine sinyaller verir. Diğer şeylerin yanı sıra, vücutta adrenalin ve kortizon hormonları salgılanır ve bu da vücudunuzu alarma geçirir. Libby Weaver, “Otonomik sinir sistemi bilinçaltı tarafından kontrol edilir ve düşüncelerimize erişilemez” diye açıklıyor. Yani bütün gün stres altındaysanız, o kadar adrenalin dolu olacak ki, vücudunuz akşam geç saatlere kadar savaş verecek. Kendinize şimdi uyumak istediğinizi söyleseniz bile yapamayacaksınız. Uykusuzluktan kaçınmak için saat 2'den sonra kahve içmemeli ve sadece akşamları hafif egzersiz yapmalısınız. Uzman Weaver'a göre, yürüyüş veya yoga gibi hafif egzersizler adrenalini boşaltır. Yoğun spor ise nihayetinde vücut için stres yaratır ve adrenalin üretimini yeniden uyarır.

2 Her zamankinden daha endişeliyseniz

Aslında endişeli bir tip değilsin ama son zamanlarda kaygı ve hatta panik atak gibi belirtiler artıyor mu? Dikkat et, o zaman tükenmişliğe giden yoldasın. Yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı önlemleri günlük yaşamınıza dahil etmenin tam zamanı. Panik ataklar için birkaç derin, bilinçli nefes sise yardım edecektir. Weaver, “Hiçbir şey vücut hücrelerini nefes almaktan daha güvenli hissettiremez.”

3 Konsantre olamazsın

Dikkatiniz düşünceden düşünceye geçiş yaptığında, hata yapmanız veya önemli şeyleri unutmanız kaçınılmazdır. Bu da strese neden olur. Bütün bir gün izin al. 24 saat boyunca günlük hayatınızdan tamamen kopun. İşleri halletmek için değil tamamen kendinize konsantre olmak için. Meditasyon yapmak için doğru zaman, uzun bir yürüyüşe çıkın ve kendinize iyi bakın!

4 Ruh hali değişikliği

Pandemi, ofiste ya da evde yaşanan olaylar size ağırlık mı yapıyor? Ruh haliniz, ruh hali değişimleri ile normalden daha kötü ve daha uzun sürüyor mu? O zaman klinik depresyona yönelebilirsiniz. Bir psikolog, depresyonunuzun tükenmişliğin yan etkisi mi yoksa depresyonun habercisi mi olduğunu en iyi şekilde açıklayabilir. 

5 Kolayca sinirlenirseniz

Hemen hemen herkes, baskı altında bir patlama yaşar veya aşırı tepki verir. Bununla birlikte, günlük hal ve hareketleriniz giderek daha agresif hale geliyorsa, acil durum frenini çekmenin tam zamanı. Unutmayın: Zihinsel olarak gerginseniz, fiziksel olarak da gergin olacaksınız. İpucu: masaj yaptırın. Çünkü masajlar hem kas hem de psikolojik gerginliğin rahatlamasına yardımcı olabilir. Sıcak bir banyo da kasları gevşetir. 

6 Enfeksiyona yakalanırsınız

Sürekli soğuk algınlığı ve bir türlü geçmeyen diğer fiziksel rahatsızlıklar da vücudunuzun bitkin düşürür. Beslenme şeklinizi değiştirin ve vücudunuzu dinlendirecek kadar derin bir uyku uyuyun. 

7 Çok fazla kahve içiyor ve odaklanamıyorsanız

Peş peşe içilen kahvenin, telaşlı günlük yaşamınızda size daha fazla güç vereceğini düşünüyor musunuz? Kahve daha uyanık ve zinde olmak yerine stresi artırır ve tükenmişliği artırır. Bunu yerine, bitki çayları tüketin. Vücudunuzu sürekli adrenalin ile doldurmazsanız, enerji ve dinginlik kazanacağınızı göreceksiniz.

Not: Vücudunuz tükenmişlik konusunda size birçok uyarı işareti verir. Bunları ciddiye alın ve kendinize doğru önlemleri almak için zaman tanıyın. Biraz zaman yardımcı olmazsa, doktorunuza durumunuzu dürüstçe anlatmaktan çekinmeyin.