Haber Başlığı

Bazı dönemler özellikle yaz aylarında yüzümüzde çıkan beyaz noktalarla karşılaşırız. Derinin üst kısmında bulunan keratin ve diğer ölü cilt hücrelerinin bileşenleri, cilt yüzeyinin altına sıkıştığında gelişebilirler. bu noktalar kadın, erkek, çocuk hemen hemen herkeste görülebilir.

Milia olarak adlandırılan bu noktaların sebebi ise, tahriş edici yüz kremleri, kimyasal içerikli ürünleri sıklıkla kullanmak ya da uzun süre güneşe maruz kalmak gibi bir çok sebebi vardır. Peki bu noktaların tedavisi nedir?

Beyaz Noktalardan Nasıl Kurtuluruz?

Milia genellikle tedaviye gerek kalmadan birkaç hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir. Doktorlar ciltte oluşan bu beyaz noktaların sıkılmamasını önerirler. İyi bir güneş kremi kullanmak, cildi ölü derilerden arındırmak tavsiye edilir. Cildinizden oluşan bu beyaz noktalar uzun zaman geçmesine rağmen iyileşmiyorsa, evde yapacağınız birkaç uygulama ile kurtulabilirsiniz.

-Öncelikle cildinizin ve göz çevrenizin hijyeni son derece önemlidir.-Bir küçük boy patatesi haşlayın ve ezerek püre haline getirin. Hazırlamış olduğunuz püreyi kabarcıkların üzerine uygulayın ve 10 dakika sonra durulayın.-Papatya çayı bu bezelerin yumuşaması ve kaybolmasını sağlayacaktır. Papatya çayını demleyin ve ardından cildinize tıpkı tonik uygular gibi pamuğa damlatarak cildinizi temizleyin. Haftada 2-3 kere tekrar edebilirsiniz.