Haber Başlığı
1. Minnettar ol ve (çok fazla) mızmızlanma!

Kendimizi kandırmayalım: zaman zaman iş stresi, akşam trafik sıkışıklığı veya hoş geçmeyen randevu hakkında mızmızlanıp kendi kendimize trip attığımız dönemler olur. Ama temelde hayatımızda sahip olduğumuz güzel şeyler için minnettar olabiliriz. Odağınızı bilinçli olarak değiştirmeye çalışın: Şikayet etmekten uzaklaşıp şükran duyun. Günlük yaşamdaki sıkıntılarınızı atlatırken kendinizi ve çevrenizi üzmeden sakinleşmeye çalışın.

2. Hedefleri formüle edin

Plan yok, hedef yok, değişiklik yok şeklinde ilerlemeye çalışırsanız tökezlersiniz… Bu tam bir yaşam planıyla ilgili değil, bir vizyonla, bir gelişim ile ilgili bir durum. Bu yüzden hedeflerinizi düzene sokun ve gerçekleştirmek için çabalayın!

Yeni yılda hedefleriniz arasında büyük resmi tamamlamak olmasın bunun yerine küçük adımlar atarak hedeflerinizi tamamlayın.  Ve kendinize sorun: Bir haftada neye karar vermek istiyorum, bir ayda neyi başarmak istiyorum? Ve bir yılda kendimi nerede görüyorum?

3. Disiplinli olun

Hedef formüle edildiğinde ilk adım atılmıştır ancak şimdi zor olsa bile diğerleri onu takip etmelidir.

Yarım maraton koşmak ister misin? Ardından antrenmana başlayın ve her gün biraz artırın.

Bir kitap yazmak ister misiniz? Ardından seminerlere katılın ve yayıncılarla iletişim kurun. Kendi kendini organize etme ve kendi kendini motive etme, değişim için çabalayan her insanda bulunan itici güçlerdir.

4. Hataları kabul edin ve onlardan öğrenin

Hatalar sağlıklı gelişme ve büyümenin temelidir. Yalnızca hata yapan ve bunları kabul edenler onlardan ders alabilir ve gelişebilir.

Hatalar veya zayıflıklar, değişim sürecinin danışmanları ve yoldaşlarıdır. Onları görmez ve kabul etmezseniz, her zaman sahip olduğunuz düşünce içerisinde ve aynı zihniyette kalacaksınız.

5. Toksik ilişkilerden kurtulun

Size iyi gelmeyen insanlar duygu ve mutluluk hırsızlarıdır. Ve işte tam da bu durum, günlük hayatta ve kendiniz için eksik olmanıza sebep olur. Verdiğinden fazlasını alan insanlardan kendinizi ayırın ve bu zamanı kendinize gelmek için kullanın.