Haber Başlığı

  Yazın vazgeçilmezi, canı, ciğeri karpuz vücudumuza birçok fayda sağlamaktadır. Yazın bunaltıcı sıcaklarında buuzz gibi bir karpuzla susuzluğumuzu giderebiliriz. Aynı zamanda karpuz ödem attırıcı ve kabızlık sorununa da birebirdir. İçerisinde bulunan yüksek oranda magnezyum ve potasyum miktarı yüksek tansiyonu dengelemeye yardımcı olur. Bunların yanı sıra karpuzun kan pıhtılaşmasını önleyici özelliği bulunduğundan felç, damar tıkanıklığı gibi hastalıkların önüne geçebiliyor. 

Karpuzun Cilde Faydaları

Karpuz cildimize yeterli nemi sağlar ve daha parlak, canlı bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda saç sağlığı içinde önemli rol oynamaktadır. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamanın yanı sıra saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi engelliyor.

Karpuzun en önemli yanlarından biri ise hafıza güçlendiriyor olmasıdır. Unutkanlık sorununu azaltmasının yanı sıra konsantrasyon problemlerini de ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Spor sonraları kaybedilen enerjinizin yerine gelmesi için karpuz yenilebilir ya da karpuz suyu içebilirsiniz. Karpuz kaslarınızın rahatlamasını ve toparlanmasını sağlayacaktır.

Yaşlanmayı Geciktiren Karpuz Maskesi
  • 1 dilim avokadoyu püre haline getirin, 1 dilim karpuz suyunu avokado püresi ile karıştırın ve cildinize uygulayın. 5 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Haftada bir uyguladığınız bu maske yaşlanma sonucu oluşan kırışıklıkları azalttığını göreceksiniz.
Karpuz Peelingi
  • 1 dilim karpuzu blenderden geçirin ve içerisine 1 yemek kaşığı toz şeker ekleyin. Yavaş hareketlerle yüzünüze uygulayın ve 5 dakika sonra soğuk suyla yıkayın. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.