Haber Başlığı

Yaşlılarda depresyonun hafıza kaybına neden olabileceğiyle ilgili yeni bulgular ortaya çıktı.

İngiltere'deki University College London'dan kıdemli çalışma yazarı Dr. Dorina Cadar, yaptığı açıklamada, "Çalışmamız, depresyon ile zayıf hafıza arasındaki ilişkinin her iki yönde de azaldığını, depresif semptomların hafıza kaybından önce geldiğini ve hafıza zayıflamasının sonraki depresif semptomlarla bağlantılı olduğunu gösteriyor" dedi.

Araştırma görevlisi olan Cadar, depresyonun zamanla hafızayı etkilemesinin şaşırtıcı olmadığını belirtti ve ekledi: "Depresyon, hafıza oluşumu ve geri çağırma için kritik olan hipokampus gibi beyin yapılarında değişikliklere neden olabilir. Kronik stres ve depresyonla ilişkili yüksek düzeydeki kortizol, bu bölgelerdeki nöronlara zarar verebilir."

Araştırmacılar, depresyonun beyindeki serotonin ve dopamin dengesini bozduğuna ve beynin onarım ve yeniden düzenleme yeteneğini bozabileceğine inanıyor.

Depresyondaki derin düşüncelere dalma eğilimiyle de ilişkilendirilen bellek sorunları, daha fazla sosyal izolasyona da yol açabilir.

Çalışmanın başyazarı Jiamin Yin, "Bu bulgular, yaşlı yetişkinlerde depresif semptomların artmasıyla hafıza değişikliklerini izlemenin, hafıza kaybını erken tespit etmek ve depresif işlevin daha da kötüleşmesini önlemek için önemli olduğunu vurguluyor" dedi.