Haber Başlığı

AB’den dijital platformlara katı kurallar: Google, Apple, Meta ve Microsoft gibi büyük şirketlerin sektörlerinde haksız rekabet etmelerini engelleyecek yasa kapsamında, farklı mesajlaşma hizmetlerinin de birlikte çalışması öngörülüyor. Buna göre Whatsapp, iMessage, Telegram, Signal gibi anlık mesajlaşma uygulamalarını kullananlar birbirine mesaj gönderebilecek.

Kurallara uymayan dijital platformlara para cezası kesilecek

Avrupa birliği(AB) kurumları, getirdiği katı kurallara uyulmaması halinde dijital platformların cirolarının yüzde 20’sine ulaşan para cezaları uygulamasını sağlayacak yasada uzlaştı. dijital platformların faaliyetlerinde değişikliklere neden olacak “Dijital Pazar Yasası” konusunda AB Konseyi ile yapılan müzakerelerde anlaşma sağlandığını açıkladı. Buna göre, AB, büyük dijital platformların pazar gücünü sınırlamak için yeni kurallar uygulamaya koyacak.

Yasa kapsamında, farklı mesajlaşma hizmetlerinin birlikte çalışabilir olması gerekecek. Söz konusu yasanın onaylanması durumunda, iMessage, Facebook Messenger, WhatsApp gibi milyarlarca kullanıcıya sahip uygulamaların küçük rakipleriyle iletişim kurabilmesi zorunlu hale gelecek. Yasa uyarınca, WhatsApp, iMessage, Telegram, Signal gibi farklı anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden mesajlaşma sağlanabilecek. Yani bir kullanıcı WhatsApp’tan Telegram’a mesaj atabilecek.