Haber Başlığı

  Bebeklerimizi uyuttuktan bir süre sonra ağlayarak uyandıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur. Uyandıktan sonrada tekrar uyutmak pek kolay olmuyor ne yazık ki. Peki derin ve uzun aralıksız bir uyku için neler yapılmalı? 

Uzun uğraşlar sonucu uyuttuğumuzun bebeğimizi yanı başından kalkar kalkmaz ağlamaya başlaması bizi memnun etmeyebilir ancak bu numaralara gelmeyin dikkat! Bebeğinizin yanınızda kalmanız ya da uyumamak için bu numarayı sergileyebilir ancak siz uyku düzenini bozmayın ve sakinleştirici sözler söyleyip ufak dokunuşlarla tekrar uykuya dalmasını sağlayın. Eğer aksi bir durum olurda bugünlük uyumayıversin derseniz bu bir alışkanlık haline gelir ve bebeğiniz her uyumak istemediğinde bu yöntemi kullanabilir.

Peki derin bir uyku için gerekenler nedir? Neler yapılmalıdır? Uyutmak için uyandır yöntemi tüm bu soruların cevabı.

Adını duyunca nasıl yani diyor insan ama tam olarak yöntemi özetliyor. Bebeğiniz alışkanlık uyanması yaşıyorsa bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Alışkanlık Uyanması Nedir?

Her gece yaklaşık aynı saatte uyanan bir bebeğiniz varsa muhtemelen bu alışkanlık uyanmasıdır. Elbette önce açlık, ağrı, hastalık gibi nedenleri elemeye çalışmalısınız. Bu dönemlerde uyku düzeni bozuluyor. Ama karnını doyurup uyuttuğunuz bebeğiniz 2 saat sonra uyanıyorsa bunun sebebi açlık uyanması değildir.

Örneğin bebeğiniz hep saat 12’de uyanıyorsa, her gün saat 5’te uyanıyorsa gibi.. İşte o zaman uyutmak için uyandır yöntemini deneyebilirsiniz. Bebeğinizin yaklaşık uyanma saatinden 45-50 dakika öncesinde bebeğinizin karnını ovun ve hafif hareket ettirin yarı bilinçli hale getirin. Sonra tekrar uykuya dalmasını sağlayın. Bu yöntemi 3 gün üst üste yapın. Alışkanlık uyanmaları çoğunlukla düzelir. Düzelmezse başka bir sorun var mı diye kontrol edip onları eledikten sonra tekrar 3 gün aynı işlemi yapın. Sabitlediği o saatlerde uyanmasını bu yöntemle engellemiş olursunuz.