Haber Başlığı

Turşu, çeşitli sebze ve meyvelerin tuzlu ve asitli çözeltide bir süre bekletilerek uzun süre saklanılabilecek ve tüketilebilecek hale getirilmesidir. Kışa hazırlık için önemli bir besindir. Turşu, ilk kez Arkaik toplumlarda topraktan yapılma küpler içerisinde kurulumu yapılmıştır. Antik çağlarda ticari bir ürün olarak da kullanılmaya başlayan turşu, o dönemlerde ahşap kaplarda saklanmakta ve taşınmakta olduğu görülmektedir. Fakat ahşap ve asidin reaksiyonu nedenleriyle genellikle topraktan yapılan kaplar tercih edilmiştir. Günümüzde ise toprak ve ahşap kaplar yerine turşu kurulumunda cam veya plastik kavanozlar, paslanmaz teneke kaplar tercih edilmektedir.

Özellikle ülkemizde kış aylarının vazgeçilmezi olan turşu, Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde Ankara Çubuk ilçesinde turşu festivalleri düzenlenmektedir.

Turşunun diyetteki yeri

Turşunun diyette faydalı mı yoksa zararlı mı olduğu konusu oldukça tartışılan konular arasındadır. Turşuyu severek tüketen ancak kilo probleminden dolayı diyet sürecinde tüketmekten çekinen birçok kişi turşunun diyete olan etkileri hakkında tereddüt yaşamaktadır. Yemeğin yanında sıklıkla tükettiğimiz turşular, diyette kilo vermemizi kolaylaştıran besinler arasındadır. Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan turşular doğru ve düzenli tüketildiğinde hem sağlık açısından hem de diyet açısından fayda sağlayacaktır. Turşunun içinde bulunan sebzeleri ya da doğrudan turşunun suyunu içerek metabolizmanızı kolaylıkla hızlandırabilirsiniz. Turşu metabolizma hızlandırma özelliği ile artık birçok diyet listesinde yer bulmaktadır. Zayıflamada önemli etkileri olduğu bilinen turşu elbette diğer besinler gibi ne çok fazla ne de çok az tüketilmemelidir. Doğru tüketim ile diyet sürecinizi destekleyecektir.

Diyet yaparken turşu yenir mi?

Kilo vermek isteyen birinin diyet sürecinde turşu tüketip tüketemeyeceği merak edilen konular arsında yer almaktadır. Turşu, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenizde ve zayıflamanızda yardımcı olabilecek besinler arasında yer almaktadır. Özellikle de salatalık ve biber turşuları doğal içerikli olduklarından diyet esansında tüketilebilecek alternatif besinlerdendir. Dolaysıyla “diyet yaparken turşu tüketilir mi?” sorusunun yanıtı “evet”tir.

Turşu ile diyet nasıl desteklenir?

Diyette ara öğün olarak tüketilebilecek olan turşu, iştah kapatıcı özelliği ile daha az yeme isteği sağlayarak ana öğünlerde daha az besin tüketmenize yardımcı olacaktır. Bir diğer önemli özelliği ise vücudu temizlemesidir. Turşu, bağırsaklarda biriken toksinleri uzaklaştırarak daha aktif ve hızlı bir sindirim sağlamaktadır. Dolayısıyla turşu probiyotik kaynağıdır. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi ile bağırsaktaki tembelliği engelleyerek daha etkili bir boşaltım sağlar ve metabolizmayı hızlandırır.

Metabolizmayı neredeyse iki katı hızlandırarak metabolizmanın yavaş çalışmasını engeller ve böylelikle daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Daha hızlı çalışan bir metabolizma ile çok daha kolay kilo verip çok daha kolay yağ yakabilirsiniz. Ayrıca turşunun içindeki faydalı bakteriler, bağırsaklarınızdaki zararlı bakterileri yok etmektedir. Turşunun kendisi dışında suyu da kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Turşu suyu ödem attırıcı özelliğe sahip olduğundan yağ yakımını kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise turşu suyunun ölçülü ve düzenli olarak tüketilmesi gerekliliğidir. İçerinde bulunan tuzdan dolayı turşu suyu bir çay bardağı kadar tüketilmelidir.

Turşu ve turşu suyu kalori miktarları ise şöyledir:

– 1 adet orta porsiyon salatalık turşusu: 4 kalori

– 1 salatalık turşusu: 2 kalori

– 100 gram salatalık turşusu: 7 kalori

– 250 gram salatalık turşusu: 18 kalori

– 500 gram kornişon turşu kaç: 35 kalori

– 1 tane orta porsiyon turşu suyu: 18 kalori

– 100 gram turşu suyu: 12 kalori

– 200 gram turşu suyu: 30 kalori

– 500 gram turşu suyu: 60 kalori

Turşunun sağlık için faydaları

Sağlık için birçok yararı olan sebzelerden yapılan ve sirke suyu, havuç, salatalık, yeşil domates, biber, soğan, sarımsak, lahana yaprağı, kereviz yaprakları, karnabahar gibi başka besinlerle iyice zengin hale getirilen turşu çeşitleri hem yağ içermedikleri için hem de neredeyse kalorisiz yiyecekler oldukları için zayıflama amacıyla kullanılabilecek besinlerdir. Turşu kilo vermeye yardımcı bir besin olmasının dışında sağlık için başka faydaları da olan bir besindir.

Turşu, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren birçok vitamin, mineral ve antioksidanları içermektedir. Farklı besinlerden yapılmış turşu tüketimiyle alınan antioksidan çeşitliliği de artacaktır ve antioksidan çeşitliliğinin artmasıyla özellikle kış ve bahar aylarında rastladığımız soğuk algınlığına karşı bir kalkan oluşumu sağlanmış olacaktır.

Turşu bağışıklık sistemini koruyup beraberinde güçlendirmektedir. Turşunun içinde bulunan probiyotik bakteriler ve turşunun içinde yer alan sebze ve meyvelerin özellikleri bağışıklık sistemini korumda işe yaramaktadır. Ferment bir yiyecek olan turşu, bakteri açısından zengindir ve içinde bulunan yararlı bakteriler sayesinde bağırsak florasını geliştirmektedir. Güçlü flora ile güçlü bir bağışıklık sistemi de beraberinde oluşmaktadır. Turşunun içindeki yararlı bakteriler sadece bağırsak florasını geliştirmekle kalmayıp bağırsaklarda K vitamini yapısının oluşmasına da yardımcı olmaktadır. K vitamini herhangi bir yaralanma sonucu kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir vitamindir.

K vitamini dışında tiamin, riboflavin gibi B grubu vitaminlerine katkı sağlamaktadır. Tiamin sinir sisteminin korunması ve hafızanın güçlenmesine yardımcı olan bir B grubu vitaminiyken, depresyona karşı koruyucu görevi de üstlemmektedir. Tiamin ve riboflavin karbonhidrat ve yağ metabolizmasında rol oynamaktadır.

Turşu yüksek miktarda lif içermektedir. Yemekle beraber tüketildiğinde öğünün mideyi terk etme süresi yavaşlatmaktadır. Böylelikle insülin salınımı dengelemekte ve daha kontrollü bir kan şekeri elde etmemizi sağlamaktadır. Metabolizmayı hızlandırıp kolay kilo vermede yardımcı olan turşu, kansere karşı da koruyu bir işleve sahiptir. Çok lifli yapısıyla turşu,  metabolik atıkların vücuttan daha rahat atılmasını sağlamaktadır ve dolayısıyla kabızlığa iyi gelmektedir. Birçok alanda sağlığa yararı olan turşu kalp, tansiyon ve diyabet hastalarının dikkatle tüketmesi gereken bir besin olduğu da unutulmamalıdır.

Turşu nasıl yapılır

Bağışıklığı güçlendirmeden kalp sağlığına, soğuk algınlığını önlemeden metabolizmayı hızlandırmaya, kan şekerini dengelemeden kanserden korumaya kadar sağlığa birçok faydası olan turşunun kurulumu yaparken dikkat edilmesi gereken ilk önemli madde turşuda kullanılacak yiyeceklerin seçimidir. Ezilmiş, herhangi bir yerinden çürümeye başlamış meyveler ve sebzeler turşu yapımında kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü turşuda sağlanması gereken şey yararlı bakteriler olduğundan bu tür zarar görmüş besinler turşuda zararlı bakteri oluşumuna neden olacaktır.

Kullanılacak yiyeceklerin taze olduğundan emin olduktan sonra turşuyu kuracağınız kaplara sıra gelmektedir. Kap seçiminiz cam kavanozlar ya da onaylı tek kullanımlık plastik kaplar olmalıdır. Ayrıca kullanılacak kabın temizliğine dikkat edilmelidir ve kabın hava almadığından emin olunmalıdır. Turşu kurulumunda kaplar ve kullanılacak yiyecekler çok iyi temizlenilmelidir.

Turşu suyu içme suyundan hazırlanılmalıdır. Turşuda kaya tuzu kullanılmalıdır. Kaya tuzu turşunun dayanıklığını arttırarak lezzet de vermektedir. 1 litre su için ½ su bardağı kaya tuzu kullanılmalıdır. Kavanoza sebzeleri doldurduktan sonra 5 kilogramlık bir turşu kavanozu içinde kalacak yer için en az 1-1,5 su bardağı kaya tuzu gerekmektedir.

Turşu yapımında bir diğer önemli malzeme ise sirkedir. Üzüm sirkesi, asitli yapısı sayesinde turşuyu türlü bakteri ve mantardan korumakta, daha taze olmasını ve uzun süre dayanmasını sağlamaktadır. Turşuda su miktarının üçte biri kadar sirke kullanmak yeterli olacaktır. Turşunun daha çabuk olgunlaşması için 10 adet nohut kullanabilir. Turşunun uzun ömürlü olmasını sağlayacak sarımsak ilave edilip turşu kurulumu tamamlanabilir.