Haber Başlığı

Citroen’in yazın tanıttığı elektrikli mini otomobilinin Türkiye fiyatı belli oldu. Beklenenden  çok daha yüksek bir fiyatla Türkiye’de satışa sunulacak.

Kompakt yapısıyla motosiklet yerine kullanılabilecek iki kişilik 4 tekerlekli bir araç olarak tanıtılmıştı. Fransızca ’arkadaş’ anlamına gelen Ami, aslında Avrupa pazarında oldukça makul bir fiyat olan 6 bin Euro etiketiyle satışa çıkmıştı.

Oldukça basit iç tasarımı ve tamamen elektrikli motoru ile 50 km maksimum hıza ulaşabilen Ami 70 km mesafe kat edebiliyor.

Fransa’da B sınıfı ehliyet gerektirmeyen aracı kullanmak için 14 yaşını doldurmak yeterli. Avrupa ülkelerinde ise bu 16 yaşa çıkıyor. Ülkemizde Citroen Ami’yi kullanmak için B1 şartı isteniyor.

Türkiye’nin en ucuz otomobili olarak satışa çıkan Citroen Ami, 210 TL’den başlayan fiyatlarla ülkemizdeki müşterilerle buluşacak. Öte yandan araçtan motorlu taşıtlar vergisi (MTV) alınmayacak. Ayrıca Türkiye’de otoyollara çıkışının ve İstanbul’daki boğaz köprülerinden geçişinin yasak olduğunu bildirmiş olalım. Peki sizce Türkiye’ye gelen Citroen Ami’nin, 215 bin TL fiyatıyla başarılı olacak mı?