Haber Başlığı

“Toksik insanlar” genellikle bizleri aşağı çeken, kötü hissetmemize sebep olan kişilerdir. Genelde toksik kişiler kronik olumsuzluk ve sürekli düşük enerjisi ile sizi kötü etkiler. Toksik kişilik testi niteliğinde olan bu yazı sayesinde toksik insan belirtilerini görmenize olanak sağlayacağını umut ediyoruz.

1) Manipülasyon ve kontrol

 

Toksik insanlar, sizinle ya da ne hissettiğinizle ilgilenmezler. Yalnızca sizleri manipüle ederek kontrolleri altına almak isterler.  Böylece planlarının bir parçası olabilirsiniz. Sizin iyiliğinizden yararlanarak, duygularınızı sömürmeyi amaçlarlar.  Manipülasyonun pek çok yolunu denerler; sizi tahrik edip ardından kurban rolunü oynarlar, size kendinizi suçlu hissettirirler ve söylediklerinizi çarpıtırlar.

 2. Negatif bir durum yaratıp hiçbir şey olmamış gibi davranırlar

Toksik insanların sürekli ortam germeyi severler, onların negatif davranışlarından sıkıldığınızda, bunu onlarla konuşmak isteyebilirsiniz. Ancak nedenini sorsanız dahil alacağınız tek cevap “hiçbir şey” olacaktır. Çünkü ortada elle tutulur gerçek bir sebep yoktur. Yalnızca negatif bir durum yaratıp sizin enerjinizi emmeye çalışırlar.

3. Özür dilemezler

Toksik insanlar her ne olursa olsun asla hatalarını kabul etmezler. Aksine sizi suçlu hissettirmek için ellerinden geleni yaparlar. Bu tarz insanlarla başa çıkmak oldukça zordur. Çünkü toksik insanlar hatalarını kabul etmedikleri gibi, sürekli yeni bir tartışma konusu yapmaya çabalarlar. Özür dilemenin öz güvenlerini sarsacaklarını düşünmesi, utanç duygusunun onlar için kabul görmemesi, eylemlerinin sorumluluğunu almak istememeleri ve iyi hisler yerine öfke hissetmeyi tercih etmeleridir.

4. Sürekli şikayet ederler, hiçbir şeyi beğenmezler

Toksik kişileri memnun etmek çok zordur, her zaman şikayet edecek bir şeyler bulurlar. Hiçbir şeyi beğenmezler. Her şeyi gereksiz bulurlar, eleştirirler. Bunları yaparken insanların kafasına ustaca şüphe ve nifak tohumları bırakırlar.

6. “Hayır”cevabını kabul etmezler

Toksik insanlar, “hayır” ı bir cevap olarak asla kabul etmezler. Onları reddettiğinizde istediklerini elde etmek için sizi bir şekilde manipüle etmeye başlar. Çünkü onlar diğer insanların sınırları olduğunu anlamaz ve buna saygı duymazlar. Ancak “hayır” demek oldukça normaldir, bunu söylediğiniz için asla kendinizi suçlu hissetmemelisiniz.