Haber Başlığı

Hiç bir ilişki mükemmel değildir. Fakat bir ilişki yaşadığınızda kendinizi güvende, mutlu ve özgür biri olarak hissetmek isterseniz. Ama bazı ilişkiler sizi tüketir, yorgun hatta bazen de çaresiz hissettirir ve bir türlü de bitiremezsiniz. Her zaman bu söylediklerimiz toksik ilişkiyi işaret etmese de toksik ilişki de olma ihtimaliniz yüksek. Peki tam olarak toksik ilişki de olup olmadığınızı anlamak istiyorsunuz. Sayacağımız maddeleri iyi okuyun ve kendiniz karar verin.

Alma verme dengesi

Herhangi bir geri dönütü veya teminatı olmadan size enerji çekilmesi yaşatan bir ilişki sizi olumsuz şekilde etkiler.

Bitkin hissetme

Kendinizi mutlu ve üretken hissetmek yerine sürekli zihinsel, duygusal hatta fiziksel olarak yorgun hissediyorsanız, ilişkinizi gözden geçirme zamanı demektir.

Güven eksikliği

Güvensiz bir ilişki, benzinsiz bir arabaya benzer. İçinde istediğiniz kadar kalabilirsiniz ama sonuç olarak hiçbir yere gidemezsiniz.

Sürekli düşmanlık

Sürekli bir öfke, sağlıksız bir ilişkinin keskin bir işaretidir. Düşmanlık sizi sadece güvensiz hissettirir. Unutmayın ki hayatınızdaki insanlar sizi yukarı çekmelidir sürekli karşınıza geçip sizi aşağı çekmemelidir.

Dengesizliklerle dolu

Bir ilişki de her zaman inişler çıkışlar olabilir fakat tek taraflı çabayla ilerlemeyeceği gibi çok radikal git gellerle asla sorunsuz yürümez.

Sürekli yargılama

Evet eleştiri olmadan yürütülen ilişkiler size bir şey katmaz fakat bunun bir dozu ve doğru yöntemi vardır. Eğer karşınızdaki kişi her hareketinizi sürekli ve saygısızca eleştiriyorsa bu ilişkiyi tekrar gözden geçirmelisiniz.

Süregelen güvensizlik

İlişkide güven kurmak için karşılıklı güvenilirlik çok önemlidir. Her iyi ilişkinin başında karşılıklı güven ve inanç olmalıdır.

Aşırı kendini beğenmişlik

Karşı tarafın ilişkiye olan ilgisi sadece kendi isteklerinin ve kendi benliğinin yansıması ise dengeli bir ilişki kurmak imkansızdır.

Sürekli negatif enerji

Tamamen negatif enerji yüklü bir insanla pozitif bir ilişki sürdürmek mümkün değildir.

İletişimsizlik

Eğer iletişim kurmayı sürekli reddediyor ve erteliyorsa unutmayın ki iletişim olmazsa ilişki de olmaz!

Süregelen saygısızlık

Karşılıklı saygı olmayan ilişkilerin sonu maalesef bitmeye mahkumdur. Aslında her ilişkinin temel anahtarlarından biridir bu, çünkü saygı duyulmayan insana çok rahatlıkla yalan söyleyebilir, hakaret edebilir ve onu umursamayabilirsiniz.

Karşılıklı kaçınma

Eğer aynı ortamda birbirinizde kaçarak veya birbirinizden uzaklaşarak zaman geçirmek istemeye başladıysanız bu size zaten bir şeyler anlatır.

Yetersiz destek

Eğer sırtınızı birbirinize veremiyorsanız, her koşulda yanınızda olacak birinin varlığından emin olamıyorsanız o zaman ilişki içinde olmanızın ne anlamı var ki?

Sürekli kontrol savaşı

Eğer kontrol bir kişinin elindeyse veya sürekli bu konuda bir çekişme ve yarış durumu yaşanıyorsa, muhtemelen bu size bir yerden sonra oldukça zor gelecektir.

Asla bitmeyen drama

İyi ilişkiler hayatınızı geliştirir, karmaşık yapmazlar! Kendinizi sürekli siyah beyaz bir entrika/aşk filminin başrolü gibi hissetmeye başladıysanız, yapmanız gereken oldukça bellidir. Bu ilişkiye son vermek.

Devamlı kendinizi yok sayma

Kendinizi sürekli karşı tarafı memnun etmek uğruna fikirlerinizi değiştirirken buluyorsanız, toksik bir ilişki içindesiniz demektir.

Bitmeyen zorluklar

Her ilişki zorluklardan geçer fakat iyi olanlar bunların üstesinden gelir. Eğer her hafta mutlaka birkaç zor olay yaşıyorsanız bunu gözden geçirmenizde fayda vardır.

Değersiz hissetme

Bu toksik ilişkilerin en belirgin özelliğidir: Sizi, daha iyisini hak etmeme hissine mahkum etme.

Taklitler

Eğer karşı taraf veya siz bazı şeyleri yalandan, sırf geçiştirmek için laf olsun diye yapmaya başladıysanız bu tahammüllerinizin son noktada olduğunun açık bir göstergesidir.

Belirsizliklerle dolu

Eğer hiçbir şey kesin ve net değilse ilerlemek imkansızdır. Yerinde sayan ilişkiler de sizi ileri taşımaz.

Kıskançlık krizleri

Bu hayatta kimse eşit değildir hatta partneriniz bile. Fakat partneriniz sizi kıskanmaya başladıysa durmadan sizinle kendisini yarıştırıyorsa bu sağlıklı olmayacaktır. Elinizdekiler yarışılacak güçler değil, güç kaynaklarınız olmalıdır.

Öz değerinizi azaltma

Değerinizi bilmeyen ve size ne kadar değerli olduğunuzu göstermeyen biriyle ilişkideyken bunu kendiniz görmeniz çok zor olabilir. Çünkü sizi değersiz olduğunuza ikna eder ki kaçıp gitmek gibi bir düşünceniz olmasın, başka çareniz yokmuş gibi hissedersiniz…

Hatayı hep sizde bulur

Toksik bir ilişkide, karşı taraf hataları olduğunu asla kabul etmez. Ona göre her zaman haklı olan odur ve kendisini değerlendirmesi gereken sizsinizdir.

İlk olarak düşünmeniz gereken karşınızdaki kişiyle ilişkinize size iyi geldiği için mi bu ilişki devam ediyorsunuz yoksa kaçış yolu görmediğiniz için mi öncelikle buna karar verin. Belki de sadece bir alışkanlıktır.