Haber Başlığı

Kötü koku, cildin bakterilerle birlikte çoğalmasıyla birlikte artar ve terleme ile birlikte daha belirgin hale gelir. Bu bakteriler, terin ve vücut kokusunun ana sebeplerindendir. Bu bağlamda, düzenli duş almanın yanı sıra evde uygulayabileceğiniz birkaç formülle bu kokudan kurtulmak mümkündür.

Not: Bu tarifleri denemeden önce muhtemel alerji veya tahriş riski için doktorunuza danışmanız önemlidir.

Cildinize hindistan cevizi yağı uygulayın: Hindistancevizi yağının “antimikrobiyal” özellikleri, kokuya neden olabilen bakterileri engelleyebilir. Bu güçlü yağ, vücut ve ağız kokusunu önleme konusunda etkilidir. Bu nedenle düzenli olarak özellikle koltuk altı gibi koku oluşturan bölgelere uygulanabilir, bir süre bekledikten sonra yıkanabilir.

Limon sürün: Limonun doğal antiseptik özellikleri ve antimikrobiyal özellikleri, istenmeyen kokuların giderilmesinde etkilidir. Limon suyunun asidik özellikleri, zararlı bakterilerin büyümesini azaltır ve aynı zamanda vücuttaki bakterilerin büyümesini engeller. Terlemeyi kontrol etmek ve vücut kokusunu önlemek için koltuk altlarına yarım limon sürebilirsiniz.

Domates suyu ile mücadele edin: Domates suyu, vücut kokusuyla mücadelede etkili bir yöntemdir. Domatesin antibakteriyel ve antiseptik özellikleri, kötü kokuya neden olan bakteri sayısını sınırlamaya yardımcı olur. Ayrıca aşırı terlemenin kontrol edilmesine de yardımcı olabilir. Domates suyuyla ıslatılmış bir bezle nazikçe koltuk altlarına sürerek kullanabilirsiniz. Ayrıca, domates suyu içmek vücut ısısını düşürebilir ve terleme miktarını azaltabilir.

Elma sirkesi ile koltuk altınıza bakım yapın: Elma sirkesi, şifa sağlayan özelliklerinin yanı sıra mikropların vücuttan atılmasına yardımcı olan asidik özelliklere sahiptir. Elma sirkesi, bakterileri yok ederek vücut kokusunu azaltabilir. Birkaç pamuğu elma sirkesine batırarak koltuk altına, ayaklara ve diğer vücut bölgelerine sürebilirsiniz.