Haber Başlığı

Temizlik sırasında zor lekelerle edilen mücadele uzun bir zaman alıyor. İnatçı lekeleri kısa sürede çıkarmanın bazı püf noktaları bulunuyor.

İşte temizlik tutkunlarının işlerini kolaylaştıracak öneriler…

Gümüş eşyalardaki lekeler için diş macunu kullanımı: Birçok kadının evinde bulunan gümüş eşyalar, güzel görüntüsüyle birlikte can sıkıcı hal de alabiliyor. Çabuk kararma yapan gümüşlerdeki lekelerden kurtulmak için pamuk üzerine sıkılan nohut büyüklüğündeki macun büyük bir kolaylık sağlıyor. Macunlu pamukla silinen gümüş eşyalar, kısa sürede lekelerden arınıyor.

Döşemelerdeki lekelerin düşmanı tıraş köpüğü: Döşemede sıkça oluşan lekeleri çıkarmak için çeşitli ürünlerin önüne geçen tıraş köpüğü, az bir eforla lekeleri ortadan kaldırıyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, jel formunda bir tıraş kremi kullanmamak.

Döküm tavaların en yakın dostu patates: Yemeklerin en lezzetli halinin mimarı olan döküm tavaları temizlemek için uzun uğraşlara son. Tavanıza biraz tuz dökün ve yarım patatesle lekeler çıkıncaya kadar ovalayın.

Bardaklardaki su lekelerinden kurtulmak için sirke kullanımı: Tek yapmanız gereken bardaklarınızı yarı yarıya suyla karıştırdığınız sirke ile durulayıp kurumalarını beklemek.

Kirlenmiş tencere altlarını tuz ve sirkeyle ovalayın: Mutfakta kısa sürede kararma yapan bir diğer ürün ise tencereler. Bu kararmaların önüne geçebilmek ve kısa sürede lekelerden kurtulmak için tencerenin tabanına bir tatlı kaşığı tuz serpin ve üzerine sirke dökün. Sert bir sünger yardımıyla temizleyin.

Kumaş peçetelerdeki yağ lekelerinden mısır unu ile kurtulun: Misafir masalarını renklendiren kumaş peçeteler, gün sonunda birçok lekeye bürünüyor. Yağ lekesinin üzerine 1 yemek kaşığı mısır unu döküp tüm lekenin üzerini kaplayın. 15 dakika beklettikten sonra mısın ununu silkeleyin.