Haber Başlığı

Akıcı bir şekilde konuşurken ya da planlama yaparken bazı yer/kişi adlarını belirteceğiniz esnada duraksayabilirsiniz. Zihniniz geri planda yoğun bir şekilde çalışmaya odaklanmış olabilir ve daha basit detayları, bilseniz dahi hatırlamayabilirsiniz.

Bir başka durumda ise karşınızdaki kişiye, örneğin arkadaşınıza, diğer arkadaşınızın veya tamamen başka birinin ismiyle seslenebilirsiniz. Bunun birden fazla sebebi olabilir.

Etkileşim esnasında, odağınızı karşı tarafa verdiğinizi düşünseniz bile zihninizin büyük bir bölümü diğer kişinin bir hareketine takılmış olabilir. Böylece, karşınızdaki kişiye hitap ederken bilinç altınızdaki insanın ismini kullanabilirsiniz.

İsimleri karıştırmanıza benzerlikler de sebep olabilir. Görünüş benzerliği, karakter benzerliği veya isimlerdeki harf-ses benzerliği bile çağrışım yaratıp karıştırmanıza yol açabilir.

Yeni tanıdığınız kişinin ismini hatırlayamamak ise, sık sık tekrarlanmadığı sürece, oldukça normaldir. Yine de satranç ve sudoku gibi beyin oyunlarıyla egzersiz yapmayı ihmal etmeyiniz!