Haber Başlığı

Güzellik kavramının günümüzde cinsiyet tanımadığı bir noktaya doğru ilerliyoruz. Dış görünüme ve kusursuz güzelliğe verilen önem sadece kadınları değil, erkekleri de etkisi altına almaya başladı.

Bahsettiğimiz durum traştan sonra sürülen after shave’ler ya da cildin kurumasını önleyen nemlendiricilerden çok daha ötede. Şöyle bir durup hayal edin. Bir sabah uyanıyorsunuz ve erkek arkadaşınız işe gitmek için hazırlanırken göz altındaki mor halkaları kapamak için sizden concealer’ınızı istiyor.

Moda sektöründe olduğu kadar kozmetik alanında da markaların erkeklere özel çıkardıkları makyaj serileri bu tartışmayı daha da alevlendirdi.

İlk olarak 2003 yılında yeniliklere açık ve öngörülü olan Jean Paul Gaultier erkeklere özel bir makyaj koleksiyonu piyasaya sürdü. Ancak dönemin ruhu henüz buna hazır değildi ve bu girişimin ömrü kısa süreli oldu. Erkeklerin de en az kadınlar kadar dış görünümüne dikkat eder hale gelmesi ve bunu yadırgamaması için bir 15 yıl geçmesi gerekti.

2018 yılında Chanel, Boy de Chanel alt markasını yarattı. Kaş kalemi ve fondöten içeren erkek kozmetik ürünlerini piyasaya sürdü. Tom Ford ve Marc Jacobs’ın da erkekler için makyaj koleksiyonu çıkarmasıyla kozmetik sektörü sadece kadın odaklı olan duruşunu değiştirmeye başladığının sinyallerini vermiş oldu.

Erkeklerin makyaj tarihi

Günümüzde bu yeni trende biraz yadırgayarak yaklaşıyor olsak da geçmişe dönüp baktığımızda, makyaj yapmanın en az kadınlar kadar erkekler için de önemli olduğu dönemleri hatırlayabilirsiniz. Milattan önce 4000 yılından 19. yüzyıla kadar erkekler geleneksel olarak pek çok farklı şekilde makyaj uyguladılar. Antik Mısır ve Antik Roma’da erkeklerin gözlerine sürme çekerlerdi. Ayrıca Kraliçe Elizabeth döneminde erkeklerin yüzlerini bembeyaz boyamaları oldukça popülerdi.

Günümüzde erkek makyajı

Moda trendlerine yön veren büyük markaların yanı sıra birçok kozmetik firması erkekler için özel makyaj ürünleri üretmeye çoktan başladı. Günümüzde birçok erkek bakımlı, yakışıklı ve sağlıklı görünmek istiyor. Tıpkı kadınlar gibi onlar da küçük makyaj hilelerine bu yüzden başvurmaya başladılar. Henüz yüzdesel olarak büyük oranlardan bahsetmesek de özellikle 30 yaş ve altı erkekler bu yeni trende daha ılımlı yaklaşıyor.

Örneğin yorgunluklarını gözler önüne seren göz altındaki mor halkalarını ten renkleriyle uyumlu, doğal görünümlü concealer’lar ile kapatıyorlar. Siz de daha az yorgun ve daha sağlıklı görünmek istiyorsanız, farklı ten renklerine uygun bu concealer’lardan kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Ayrıca erkekler dudaklarına SPF yani güneş koruma özelliği bulunan yine doğal renklerdeki dudak balmları kullanıyorlar ve hatta ciltlerini daha pürüzsüz ve sağlıklı göstermek adına yine cilt tonlarıyla eşit olan fondötenleri tercih ediyorlar.