Haber Başlığı

Gıda Mühendisi Yasin Günaydın, yaptığı açıklamada, “Maden sularının insan sağlığı açısından tüketimi çok önemlidir. Uzmanlar tarafından yetişkinlerin günde en az 2 şişe madensuyu tüketmesi önerilmektedir. “Sodyum diyetine uygundur” ibaresi olmayan maden sularının tuz oranlarının yüksek olması nedeniyle özellikle kalp ve tansiyon hastalarının fazla tüketimi sonrasında rahatsızlık yaşayabilirler.” ifadelerini kullandı.

Günaydın, hamileler için ise, “Özellikle maden suları mineraller bakımından oldukça zengin olmaları nedeniyle hamilelikte tüketilmesi faydalıdır. Ancak sodyum diyetine uygun olmayan maden sularını aşırı tükettiğinizde faydadan çok zarara yol açar. Çünkü maden suyu yüksek oranda tuz içerebildiğinden yüksek tansiyon gibi problemlere yol açabilir. Üretimini gerçekleştirdiğimiz maden suları sodyum diyetine uygun olarak üretilmektedir. Bu nedenle rahatlıkla tüketebilirsiniz” diyerek uyarıda bulundu.

“Maden suyu tüketimi su tüketiminizin üzerinde olmamalıdır”

Aşırı madensuyu tüketiminin de insan sağlığına olumsuz etkileri olabileceğine değinen Günaydın, sözlerine şöyle devam etti:

“Sağlıklı bir insan ortalama günde 2,5- 3 litre su tüketiyor olmalıdır. Madensuyu tüketimi de bu oranın üzerinde olmamalıdır. Maden suları tüm yaş dönemlerinde olduğu gibi sağlıklı bir çocukluk için de vazgeçilmez bir sağlık ürünüdür. Çocuklarda özellikle uygun düzeylerde kalsiyum ve flüorür içeren maden suları kemik ve diş gelişiminde büyük destek sağlarlar.”

Günaydın, “Bilindiği üzere düşük magnezyum seviyesi, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve düzensiz kalp atışlarına neden olur. Magnezyum yönünden zengin maden suyu bu nedenle kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Hipertansiyonu ve magnezyum seviyesi düşük olan 70 yetişkinin katıldığı araştırmada günde 1 litre maden suyu içmenin kan basıncını düşürdüğü tespit edilmiştir” diyerek sözlerini tamamladı.