Haber Başlığı

4'üncüsü düzenlenecek olan Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali'nin başvuruları başladı. 4 – 8 Ekim 2021 arasında düzenlenecek olan festivalde finale kalan 24 kısa film yarışacak. Festivalde bu yıl ilk kez Siirt'in yerel hikâyelerini konu alan Siirt Yerel Hikayeleri Senaryo Yarışması da yer alacak. Geçtiğimiz yıllarda büyük bir ilgiyle karşılanan festivalde, bu yıl da çok sayıda oyuncu, senarist, yönetmen ve yapımcı Siirtliler ile bir araya gelerek deneyimlerini aktaracak.

Siirt ilçelerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek

Sinema üzerine söyleşi ve panellerin de düzenleneceği 4. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali'nde bu yıl ayrıca Siirt'in yerel hikâyelerini konu alan senaryo yarışması da yapılacak. Başvuruların 20 Eylül 2021'e kadar devam edeceği festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanı sıra Siirt Valiliği, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Sinema Genel Müdürlüğü, Siirt Belediyesi, Siirt Üniversitesi, DİKA ve Beyrut Film tarafından da destekleniyor.

Baran Mayda'nın başkanı olduğu Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneği tarafından düzenlenen, Prof. Dr. Yasin Aktay'ın onursal başkanı, Mahmut Baldemir'in ise direktörü olduğu 4. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali Türkiye'den ve dünyadan kurmaca, belgesel, animasyon ve deneysel kategorilerde yer alacak filmler yarışacak.

24 kısa filmin finalist olacağı 4. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali, bu yıl da Siirt şehir merkezinin yanı sıra ilçelerinde de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. 5 gün boyunca düzenlenecek olan senaryo atölyeleri, yönetmenlik atölyeleri, oyunculuk ve kamera atölyeleriyle deneyimli film üreticileri tecrübelerini aktaracak.

4. Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali'nin başkanlığını yapımcı ve TÜRSAK Başkanı Cemal Okan'ın yapacağı ana jürisi Mine Çayıroğlu, Fikret Kuşkan, Eylem Kaftan, Murat Han, Prof. Dr. Nihat Şındak, Dr. Funda Masdar Kara, Prof. Dr. Uğur Çevik ve Mehmet Çalışkan'dan oluştu.