Haber Başlığı

Bazen bir insan için yapabileceğiniz en iyi şey, sarılmak kadar basit bir şeyle ona rahatlık, sıcaklık ve sevgi sunmaktır. Fiziksel temasın büyük bir hayranı değilseniz, zihinsel ve fiziksel sağlığımız için ne kadar güçlü olabileceklerini öğrendiğinizde fikrinizi değiştirebilirsiniz. Sarılmak, sevdiklerinize güvende olduklarını ve yalnız olmadıklarını bildirir ve hepimiz bir noktada sarılmak isteriz.

İnsan dokunuşu en samimi iletişim şeklidir ve doğal olarak en fazla faydayı sağlar. Kendini yalnız hisseden insanlar çoğu zaman bir şeylerin eksik olduğunu anlarlar ama bunun sarılmak kadar basit bir şey olduğunun farkında değildir. İşte, hemen şimdi sevdiklerinizi kucaklamanız için nedenler;

1. Stresi azaltır, mutluluğu artırır

Sarılmalar, genellikle sarılma veya aşk hormonu olarak adlandırılan mutluluk hormonlarından veya oksitosin hormonlarından birini üretir. Ne kadar çok dokunur veya sarılırsak, o kadar çok üretilir ve o kadar iyi hissederiz. Hormonun stres önleyici etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

2. Endişe ve korkuyla savaşmanızı sağlar

Sarılmak, kaygılı, özgüveni düşük ve daha spesifik olarak ölüm korkusu olan insanlar için önemli faydalar sağlayabilir. Bu araştırma, bu duyguları yaşayan insanların kendilerini rahat hissetmenin bir yolu olarak dokunulmak isteyebileceklerini öne sürüyor. Sonuçlar, dokunulanların, başka biriyle fiziksel temasta olmayanlara göre daha az varoluşsal kaygı yaşadıklarını gösterdi.

3. Enfeksiyon riskini azaltır

Bir araştırma, sosyal destek alan ve kucaklanan kişilerin enfeksiyonlardan biraz daha korunabileceğini gösteriyor. Araştırmaya katılan sağlıklı yetişkinler kucaklaştıktan sonra soğuk algınlığı virüsüne maruz kaldılar ve ardından hastalık belirtileri için izlendiler. Sonuçlar, destek ve sarılmanın enfeksiyon riskini azalttığını gösterdi.

4. Kalp sağlığını iyileştirir

Bu araştırmaya göre, sarılmanın insanlarda önemli kalp yararları olabilir. Araştırmacılar 200 kişilik bir grubu 2 gruba ayırdı. İlkinde çiftler romantik bir video izlerken 10 dakika el ele tutuşup ardından 20 saniye sarılmak, ikinci grup ise 10 dakika 20 saniye dokunmadan sessizce oturmak zorunda kaldı. Sonuçlar, sarılan kişilerin kalp atış hızında ve kan basıncında düşüş gösterdiğini gösterdi.

5. Acıyı dindirir

Sevilen biri tarafından dokunulmak veya sarılmak size sadece psikolojik faydalar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda fizyolojik faydalar da sağlar. Bir araştırmaya göre, sevdiğiniz birinin dokunması acıyı hafifletebilir. Testlere katılan 22 çift gözlemlendi ve doğum odasında olma deneyimini tekrarladı. Acıya maruz kalan ve partnerleri onlara dokunmayan kadınlar bunu hissetti. Ancak erkek partnerler ellerini tutunca kadınların ağrıları azaldı.