Haber Başlığı

Sıcak havaların habercisi, yazın en sevilen meyvesi çileği evinizde yetiştirmek ister misiniz?

Evde kendi çileğinizi kendiniz yetiştirebilirsiniz

Günümüzde meyvelerin çoğunda hormon ve çeşitli kimyasal madde kullanılması endişesi sebebiyle en sevdiğimiz meyveleri yerken bile ”acaba gerçekten organik mi?” sorusu hepimizin aklına gelmiştir. En sevilen meyveler arasında ilk sıralarda yer alan çileği kafanızda hiç kuşku olmadan doya doya yiyin diye evde çilek yetiştirme tarifini sizin için hazırladık.

Saksıda çilek yetiştirmek için püf noktalar

İlk aşama için ihtiyacınız olan şey doğal fideler. Bu fideleri güvenilir çiçekçilerden edinebilirsiniz. Fidelerinizi aldıktan sonra şimdi sırada ona uygun bir saksı seçmek var. Çilek yetiştirmek için genel olarak fazla derin olmayan saksılara ihtiyaç duyulmakta. Derinliği 20-25 santimetreye sahip saksı seçimi uygun olacaktır. Hemen uyaralım saksıda yetişmeye uygun çilek türü seçmek en önemli noktalardan birisi çünkü her çilek saksıda yetişmeye uygun olmayabilir.

Toprak seçiminde torf toprak öneriliyor

Organik bir çilek yetiştirirken toprağı da organik seçmemiz gerekiyor. Torf toprak organik malzemeler bakımında zengin olduğu için kullanmanızda fayda var. Aynı zamanda bitkiniz meyve vermeye başladıktan sonra gübreyle toprağınızı zenginleştirebilirsiniz böylece daha verimli meyve elde etmiş olursunuz.

Çilek fidesi nasıl ekilir?

Gelelim ekme aşamasına. Çilek fidenizi torf toprakla doldurduğunuz saksıya köklerine zarar vermeden yavaşça yerleştirin. Kenarlarını toprakla örttükten sonra can suyunu vermeye hazır.

Artık siz de kafanızda hiç bir şüphe olmadan lezzetli mi lezzetli organik çileklerinizi kendiniz yetiştirebilirsiniz.  Düzenli su ve sevgi eklemeyi unutmayın! Afiyet olsun.