Haber Başlığı

Herkes doğal olarak dolgun ve gür kaşlara sahip değildir. Yüz bakımı ve beslenme şeklimiz gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak kaşlarımızın sağlıklı görünümünü etkileyebiliriz. Yaşlandıkça saç köklerimiz daha az saç ürettiğinden kaşlarımız ve saçlarımız zayıflar. Bunun dışında hormonal bazı nedenler veya Hashimato, şeker hastalığı ve çeşitli cilt hastalıkları gibi nedenlerde kaş ve saç zayıflamasını tetikleyici olabilir. Çoğu durumda ince kaşlardan ve saç dökülmesinden belirli alışkanlıklar sorumludur.

1. Yanlış Beslenme

”Ne yersen osun”bu sözü hepimiz biliyoruz söz konusu kaşlarımız, saç derisi kirpikler ve saçlar içinde bu durum geçerlidir. Kaşlarımızın büyümesi için çeşitli besinler gereklidir, bu nedenle bir eksiklik diğer şeylerin yanısıra kırılgan veya dökülen tüyler şeklinde kendini gösterir. Kaşlarımız için en önemli besinler omega-3 yağ asitleri, A ve E vitaminleri ve Çinkodur.

2. Stres

Hepimiz hayatımızda stresli aşamalardan geçiyoruz. Ancak sürekli olarak baskı ve stres altındaysak , stresle başa çıkamıyorsak bu durum uzun vadede sağlığımıza zarar verebilir ve bağışıklık sistemimizi zayıflatabilir. Bunun sonucunda çeşitli hastalıklara yakalanma riski artabilir. Bununda ötesinde psikolojik stres ve stres sırasında vücudumuz daha fazla norepinefrin ve diğer haberci maddeler salgılar buda diğer şeylerin yanı sıra saç büyümesini etkiler.

3. Yanlış kaş alımı

Bir çok kadın kaşlarını şekillendirmek için cımbız kullanır. Ancak bunu çok sık ve yoğun şekilde yaparsanız aşırı uyarılma saç köklerinin üretimini bozabilir ve hatta durdurabilir. Bu nedenle yüz tüylerini çok sık ve yıpratıcı şekilde yolmamaya dikkat edin. Bu arada makyajı temizlerken veya yüzünüzü yıkarken kaşlarınızı çok sert ovuşturursanız kaşlarınız büyük ölçüde zarar görebilir.